Strážník pokutuje řidiče, který nezaplatil za parkování.

Strážník pokutuje řidiče, který nezaplatil za parkování. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Řidiči neplatí za pardubická parkoviště, strážníkům pak nadávají

  • 18
V centru Pardubic často parkují řidiči luxusních vozů, aniž by platili parkovné. K automatům z restaurací vybíhají až ve chvíli, kdy se blíží městští policisté. Pokud lísteček nestačí rychle koupit a dostanou pokutu, strážníkům sprostě nadávají.

Scénka první. Kavárník a v té době i městský zastupitel Miloslav Bajer stojí se svým americkým vozem na třídě Míru, kde nemá co dělat. Strážník chce po něm pokutu. Podnikatel odmítá vystoupit a do policisty najíždí.

Další situace. Městská policistka najde před Grandem auto bez zaplaceného parkování. Z blízké restaurace vybíhá evidentně solventní muž a hlásí, že si jde lísteček koupit. Dočká se ale odpovědi, že je pozdě a že bude platit pokutu. Za to mladá žena schytává vlnu těch nejsprostších nadávek. Nakonec řidič ale povolí a hází peníze policistce pod nohy.

Poslední a velmi častý případ. Mladý muž kráčí ke svému luxusnímu vozu zaparkovanému v centru Pardubic. Za stěračem má pokutu. Bez hnutí brvou, aniž by přerušil rozhovor s přítelkyní, papírek mačká a hází ho pod auto. Z udělené sankce snad nemá ani legraci. Je mu to prostě jedno.

Řidiči za parkovné platit nechtějí

Výběr parkovného se v Pardubicích komplikuje. Potvrzují to i čísla. Například v roce 2010 se v automatech vybralo zhruba o půl milionu korun méně než v roce předchozím.

"V roce 2009 lidé do parkovacích automatů naházeli 14,4 milionu korun. Vloni to pak bylo zhruba 13,9 milionu," uvedl Tomáš Pelikán, ředitel dopravního podniku města, který parkovací automaty spravuje.

Ještě výmluvnější jsou pak údaje přímo z městské policie. Z nich je patrné, jak stoupá počet řidičů, kteří za parkování platit nehodlají. Celkem strážníci vloni řešili 5 719 přestupků.

"To je nárůst o 862 případů ve srovnání s rokem 2009. Z toho 3 500 přestupků bylo řešeno na parkovištích s parkovacím automatem a 2 219 přestupků bylo řešeno na parkovištích vyhrazených pro trvale bydlící (tedy na karty)," uvedl ve výroční zprávě pardubických strážníků jejich velitel Petr Kvaš.

Více neplatičů, více botiček

O změně chování motoristů svědčí i to, že městská policie vloni velmi výrazně zvedla používání botiček, které mají zkrotit alespoň chronické neplatiče.

"V průběhu roku 2010 byl v celkem 2 319 případech použit technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla čili botička. To je o 422 případů a 22,2 procent více ve srovnání s rokem 2009," dodal Kvaš.

Přitom botičku, za jejíž sejmutí si policisté účtují 400 korun, strážníci nasazují jen v doopravdy výjimečných případech.

"Platí takové pravidlo, že k botičce sáhneme ve chvíli, kdy zjistíme, že majitel vozu třikrát ignoroval pokutu za stěračem. Přece jen musíme zohlednit, že ten papírek mohl uletět nebo že ho někdo z okna vzal," uvedla strážnice Diana Šlechtová, která si na svou adresu vyslechla už hodně urážek.