Richard Pešek na snímku z roku 2010

Richard Pešek na snímku z roku 2010 | foto: Michal Klíma, MAFRA

Bývalý starosta Ústí byl chybou nemocnice v kómatu. Už opět vystavuje

Měla to být banální operace ucha. Bývalý starosta Ústí nad Orlicí a výtvarník Richard Pešek se ale po ní ocitl na prahu smrti. Měsíc ležel v umělém spánku. Svůj zápas vyhrál, v úterý zahajoval v Pardubicích výstavu svých obrazů.

Výtvarník a bývalý starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek se objevil na úterní vernisáži svých prací v pardubickém Domě U Jonáše. To, co pro něj bylo dříve samozřejmostí, je nyní mimořádná událost.

Richard Pešek se totiž vrací mezi své příznivce po delší pauze způsobené chybně provedeným zdravotním zákrokem po banální operaci ucha v Orlickoústecké nemocnici v říjnu 2011, po níž doslova bojoval o život.

"Přestal dýchat a zastavily se u něj všechny životní funkce. Až na tak dlouho, že mu lékaři dávali jen dvě procenta naděje. Prognózy byly odstrašující. Byli jsme z toho všichni zdrcení," řekla jeho manželka Alena Pešková.

Richard Pešek

(1954) malíř, grafik a ilustrátor

Před odchodem na "volnou nohu“ pracoval v době svého mládí v galerii v Rychnově nad Kněžnou a v kulturním klubu v Ústí nad Orlicí. V tvorbě se inspiroval mnoha cestami do zahraničí. Svými díly je zastoupen ve sbírkách řady galerií na více kontinentech, vystavoval v USA, Senegalu, Arabských emirátech a mnoha dalších zemích. Řadu svých děl daroval významným osobnostem a neziskovým organizacím, jejichž činnost podpořil. Jako ilustrátor proslul svými malbami pro úplné vydání Tarzana od E. R. Burroughse. Externě učil na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí. Ve stejném městě byl v letech 2006 - 2010 starostou. Po nepovedené operaci ucha na podzim roku 2011 bojoval o život. Ve Východočeské galerii v Pardubicích vystavoval v roce 1989. Nyní jsou jeho obrazy spolu s objekty Jiřího Koláře vystaveny až do 24. února v rámci projektu "Prostor pro jednoho kurátora" v sále Domu U Jonáše. 

Poté si však i s dětmi řekla, že byť jsou jen dvě procenta naděje, nevzdají to a udělají všechno proto, aby se otec rodiny vrátil z kómatu zpátky. V nepřetržitém hlubokém spánku prožil více než měsíc.

Nemocnice nechce případ komentovat

Orlickoústecká nemocnice nechtěla případ komentovat. "Nemocnice nebude poskytovat zástupcům sdělovacích prostředků žádné informace,“ vzkázal MF DNES ředitel nemocnice Jiří Řezníček.

Propagační materiál výstavy kurátora Martina Netolického však přímo uvádí, že "po chybně provedeném zdravotním zákroku bojoval o život".

Rodina prožívala drama. "Ještě když byl v komatu, tak jsme ho například nechali čuchat do terpentýnu, aby cítil, že na něj tento svět čeká. Anebo jsme mu vkládali štětec do rukou, aby cítil jeho stisk a aspoň podvědomě zatoužil po malování."

Když se pacient probral z těžkého stavu bezvědomí, koupila mu rodina pastelky a tužky a už na jednotce intenzivní péče namaloval několik obrázků, kterých si rodina moc cení. "Jsou sice jednoduché, ale úžasné," řekla Alena Pešková.

Po návratu z nemocnice se společně snažili, aby co nejlépe rehabilitoval, četli literaturu, maximálně se mu věnovali, aby se vrátil do života takový, jako byl předtím.

"Je to silná osobnost, což pramení z jeho naturelu, a pomáhá mu rodina, protože některé věci nemůže zvládnout úplně sám," řekla Alena Pešková.

Pro blízké bylo první období o to těžší, když se zprvu dokonce objevovaly fámy, že je Richard Pešek už po smrti, případně že se na něm špatně provedená anestezie tragicky podepíše.

Zatím je mu sice lépe na vozíčku, hovoří trochu pomaleji a nesrší tolik energií jako před nešťastným zákrokem, ale rozhovor s ním potvrzuje, že se mu forma i humor vrací.

"Celkově je můj duševní stav dobrý a tělesný blbý. To znamená, že si připadám jak debil," s úsměvem konstatoval Pešek.

Rozhovor s výtvarníkem a bývalým starostou Richardem PeškemČtěte ve čtvrtek, 24. 1. 2013

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Celou dobu ho podporovalo hodně lidí v Ústí. Když se ptali, co potřebuje, tak jsem říkala, že nic, ale aby mu posílali energii a lásku. A to mu posílali, lidi byli fantastičtí,“ dodala Alena Pešková.

Těžké postižení překonané vůlí spojuje Richarda Peška s Jiřím Kolářem a díla obou těchto výtvarníků vybral na výstavu v pardubickém Domě U Jonáše hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

"Richarda Peška jsem oslovil proto. že je to jasný příklad toho, že je člověk v životě jednou nahoře a jednou dole. On, který byl součástí veřejného života a byl jako starosta všem na očích, najednou po určité životní zkušenosti bojoval o vlastní existenci. Tím, že je tady s námi, je jasné, že svůj boj vyhrál," řekl hejtman Netolický.