Natáčení filmu Jana Hřebejka Zakázané uvolnění

Natáčení filmu Jana Hřebejka Zakázané uvolnění | foto: Martin Straka

Režisér Hřebejk říká, že letní kina by měla být zdarma

  • 5
Do pardubického letního kina dorazil uvést svůj film Zakázané uvolnění jeden z nejlepších současných českých režisérů Jan Hřebejk. Vypráví v něm o únosu nevěsty, který se dost nepovedl, o důležitém hokejovém utkání a koktejlu, který si tři holky nalejou, až když je ten správný čas.

Režisér poslední snímek, který vznikl přepracováním divadelní hry, představil jako pomník divadlu a jeho kouzlu.

"Viděl jsem stejnojmenné představení asi čtyřikrát a říkal jsem si, že by bylo dobré jej nejprve jen zaznamenat pro ostravskou televizi, ale nakonec vznikl film," říká Jan Hřebejk.

V divadelní podobě hrají jen tři herečky, vy jste do filmu přidal i mužské herce. Proč?
Představení trvá jen asi hodinu, což je na film málo. Ale nechtěli jsme zasahovat do struktury ženských rolí. Museli jsme proto napsat něco vnějšího, co film obohatí, ale nijak nezasáhne do podstaty děje. Navíc se mužské role scénáristovi Petru Kolečkovi podařily napsat osvěžujícím způsobem.

Jak byste označil tuto komedii?
Film, kde se člověk směje, ale je na něm přitom vidět, že autor rozumí ženám. Není to ale pohled na ženské věci očima muže, ale zcela plastická věc popisující realitu.

Váš film se v Pardubicích promítá v letním kině. Mají podle vás podobné akce pod širým nebem budoucnost?
Já mám třeba nádherný zážitek z letního kina na bulharské pláži, kam jsem se kdysi dostal, abych viděl český film Jáchyme, hoď ho do stroje. Ale jak dnes díky stále se zvětšujícím televizím roste možnost mít kinematografický zážitek doma, tak odpadá ta nutnost vzít si deku a někam jít a dívat se na film venku. Letní kino je zkrátka akce, chodí mnohdy celá parta a je to takový rituál a zážitek, který se třeba ani nemusí týkat filmu.

Jak se jako režisér díváte na to, že se filmy uvádí v Pardubicích pro diváky zdarma?
Film v kině se dostává do fáze, kdy začíná být exkluzivní. Stejně jako obraz v galerii. A já třeba nerozumím tomu, že ve Veletržním paláci máme galerii moderního umění, a tam je úplně hanebná návštěvnost. Přitom vstupné je asi šest procent rozpočtu té instituce. Jsme přece bohatá země, tak proč se tam to vstupné vybírá? Proč do podobných institucí není vstupné zdarma. Třeba ve Washingtonu jsem viděl v galeriích doslova davy lidí a všude kolem jsou desítky kaváren a obchodů s upomínkovými předměty. Já si myslím, že letní kina by měla být zdarma, ať se vydělají peníze na tom okolo.