Kladruby nad Labem (31. května 2013)

Kladruby nad Labem (31. května 2013) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Kvůli dotacím na opravu hřebčína v Kladrubech padlo deváté obvinění

  • 0
V případu zakázky na obnovu hřebčína v Kladrubech padlo už deváté obvinění. Osm lidí dříve soud poslal do vazby, aby neovlivňovali vyšetřování. Uvedl to Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze a místopředseda Okresního soudu v Pardubicích Jan Šlosar.

Policie v pátek po rozsáhlé razii na východě Čech i v Praze obvinila osm lidí ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. O víkendu soud poslal do vazby sedm lidí, osmého obviněného v úterý.

"Důvodem opožděného rozhodování o posledním obviněném bylo pouze to, že byl zadržen později než ostatní," uvedl Šlosar.

Hřebčín loni dostal na generální opravu sedmnácti objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice. Sdružení obou firem se účastní i nového výběrového řízení, které dosud nebylo uzavřeno.

Policie ani soud jméno žádného z obviněných nezveřejnili. Jisté je jen to, že mezi nimi je předseda představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska, což v sobotu potvrdil jeho spolupracovník z firem Enteria a Chládek a Tintěra Ondřej Chládek.

Další obviněnou, která je ve vazbě, je Simona Voňková, dřívější zastupující ředitelka hřebčína, která má na starosti pobočku hřebčína ve Slatiňanech na Chrudimsku a také evropské dotace.

"Bylo mi sděleno, že tam pravděpodobně bude tříměsíční vazba, aby jí bylo znemožněno ovlivňování svědků," řekl partner Voňkové a manažer hipoaktivit hřebčína Jaromír Štěpánek.

Podle některých médií byli zadrženi také generální ředitel firmy Chládek a Tintěra, která patří do konsorcia Enteria, Petr Pejcha a jeho náměstek Martin Havelka a zástupci společnosti Metrostav.

Role zaměstnance Geosan Group je nejasná

Podle dostupných informací je mezi obviněnými i obchodní ředitel společnosti Geosan Group Martin Fischer. V prohlášení zveřejněném na stránkách společnosti Geosan Group firma pouze uvedla, že policie vazebně stíhá jejího zaměstnance pro podezření z účasti na trestné činnosti v rámci veřejné zakázky.

Jak Geosan Group s případem hřebčína souvisí, není jasné. Rozhodnutí o uvalení vazby zatím nenabyla právní moci, protože proti němu obvinění nebo státní zástupce podali stížnost, nebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Termín vyprší během středy. 

Podání stížnosti ze strany obviněných nemá podle trestního řádu odkladný účinek. Ten má pouze stížnost státního zástupce, který v některých případech nesouhlasil s tím, že soud nevyhověl všem vazebním důvodům. Podle něj by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti.

,