Švédové opět „vypálili“ Kunětickou horu. V přesile byli už jen trochu

  • 0
Muškety, děla i ostrá řež na kordy. Zájemci si v sobotu mohli na Kunětické hoře připomenout události ze 17. století. Tehdy v listopadu 1645 během třicetileté války švédští vojáci marně dobývali Pardubice a když se obléhání města nepovedlo, vyrazili směrem na nedaleký hrad.

„Pal,“ ozýval se v sobotu podhradím jasný povel švédských vojáků, kteří předváděli zteč hradu. Za chladného počasí, které doplňovaly přeháňky, jejich činnost sledovalo určitě více než sto diváků.

Ačkoliv oficiální turistická sezona na hradě Kunětická hora, který leží mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, už skončila, v sobotu se historická budova otevřela výjimečně veřejnosti.

Důvodem byla připomínka 370 let starého švédského obléhání hradu. Ten proslavil i třeba seriál Arabela, který se tam natáčel.

Ukázky, o které se postarali šermíři z družstva Corporal, byly nakonec dvě. První odpolední se konala na cestě k hradu, druhá při setmění byla k vidění na rondelu, který znají lidé z Pardubic a okolí díky jeho krásné vyhlídce na Polabskou nížinu nebo pořádání divadelních představení.

Samozřejmostí byly historické zbraně i oblečení, nechyběl ani rachot střelby a další známky středověkého bitvy. Vojáci postupovali směrem k hradu ve spořádané formaci, ze které šel respekt, ovšem obráncům hradu zjevně strach nenahnala.

Ovšem ve skutečnosti se před stovkami let u hradu příliš nebojovalo. Hrad totiž bránila pouze miniaturní posádka zhruba 30 bojovníků. Ta jen díky skvělému fortifikačnímu systému mohla alespoň na čas hrad bránit proti jasné přesile.

„Traduje se, že osamocená Kuňka dokázala náporu vojáků vzdorovat relativně dlouho, rozhodně déle než si švédský generál Linhart Torstenson představoval - ze vzteku ji pak nechal vypálit a zčásti zničit tak, že se stala neobyvatelnou,“ napsali pořadatelé do pozvánky na akci. Po zničení hradu vyrazili Švédové směr Hradec Králové.