Lidé v městských bytech mohou v příštích letech vyhlížet zvyšování nájmů.

Lidé v městských bytech mohou v příštích letech vyhlížet zvyšování nájmů. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Nájmy v pardubických městských bytech nebudou mít strop. Bolet to nebude

  • 5
Regulované nájemné letos v Pardubicích skončí. Tisíce lidí tak mohou zaplatit od ledna víc peněz za bydlení. Zatím to je ale zřejmě jen teorie.

Dosavadní rozdíly mezi tržním a regulovaným nájemným v Pardubicích od ledna mohou zcela skončit. Postupná deregulace nájemného letos končí.

Tisíce obyvatel bytů s regulovaným nájemným dostanou v příštích týdnech dopis od majitelů s návrhem dodatku k nájemní smlouvě a novým výměrem za nájemné.

Otázkou je, pro koho z nich to bude znamenat zdražení. Dosavadní cílové nájemné, tedy ze zákona nejvyšší možné, dosáhlo 72,69 korun za metr čtvereční.

Neregulované nájemné

Pardubice jsou posledním městem v kraji, kde je dosud částečně regulované nájemné. Na rozdíl od menších měst zde podle ustanovení ministerstva pro místní rozvoj rostlo až do roku 2012.

Dosud se v Pardubicích platí 72,69 korun za metr čtvereční, nově bude nájem odpovídat tržnímu. Obecně se dá očekávat, že případné navýšení nájemného nebude napřesrok v průměru vyšší než v době, kdy stoupalo skokově podle pravidel regulace.

"Myslím, že se zdraží, ale odhadem ne o tolik, jen asi o desetinu," řekla například jednatelka pardubické realitní kanceláře ID Reality Irena Nováková.

Zatímco před lety se většina politické reprezentace státu obávala chvíle, kdy nastane den zrušení regulace a nájmy se skokově zvýší, skutečnost zřejmě bude úplně jiná. I zmíněná desetina může být nadsazená.

"Rozhodně se trh nijak nezatřese. Myslím, že v Pardubicích to nebude mít dopad téměř žádný anebo jen minimální. Zrušení regulace cen se dotkne jen lidí, kteří žijí v malometrážních bytech. Nájemné v bytech od šedesáti metrů nahoru se už víceméně přiblížilo tržnímu nájemnému," řekl majitel pardubické realitní kanceláře Jan Jošt.

Podle jeho odhadu se tak zdražení nájmů dotkne jen kolem pěti procent nájemníků a těší ho, že se oblast nájemního bydlení zase vrací mezi "slušné podnikání". "Lidem došlo, že bydlet v nájmu není ostuda, ale že je to v mnoha případech to nejrozumnější, co mohou udělat," dodal.

Podobně hovoří i obchodní ředitel největší realitky MaM Miroslav Jonáš. "Ve většině velkých měst je tato změna už dávno v ceně obsažena, takže se to v ní skoro vůbec nepromítne. Trh už s tím počítá," řekl Jonáš.

Nájmy nevylétly ani tam, kde už regulace skončila

Názory expertů podporují i zkušenosti z míst, kde už zákon regulaci cen nájemného zrušil, když jen sídla krajů měla ještě letos výjimku. Žádné spektakulární protesty nájemníků či příval soudních řízení mezi pronajímateli a nájemci bytů se nekonají. Platí to třeba i o Ústí nad Orlicí.

"Město Ústí nad Orlicí od okamžiku skončení platnosti zákona o regulovaném nájemném ve svých bytech nájem neměnilo. Co se týče ostatních bytů privátních, tak pokud je mně známo, k výraznému nárůstu nájemného nedošlo, protože zájem nepřevyšuje nabídku. Ani nevím o tom, že by se někdo soudil," řekl vedoucí majetkoprávního odboru ústecké radnice Přemysl Šťovíček.

V Pardubicích tomu bude zřejmě podobně. Samotný magistrát vlastní 2 400 bytů, ne všechny s regulovaným nájemným, jeho zvýšení zatím nepřipravuje.

"Zpracováváme návrh směrnice, která bude platit od roku 2013. Podle ní by se ceny měnit neměly," řekla Ivana Srbová z odboru majetku a investic pardubického magistrátu.

Pokud se doposud regulované nájemné zvýší ve větší míře, pak se to projeví i na zájmu o nákup bytů. "Podle mě by zvýšení cen nájemného mělo vliv na prodej bytů. Lidé si to spočítají a budou ve větším měřítku shánět vlastní bydlení. Pro realitní kanceláře to tedy bude příjemné," řekla Irena Nováková.