Zářijové shromáždění v Králíkách. Šéf vězeňské služby Petr Dohnal hovoří s mikrofonem k obyvatelům Králík. Jeho slova poslouchá ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Zářijové shromáždění v Králíkách. Šéf vězeňské služby Petr Dohnal hovoří s mikrofonem k obyvatelům Králík. Jeho slova poslouchá ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | foto: Josef Vostárek, ČTK

Pelikán zpochybnil referendum proti ženské věznici, stát ji potřebuje

  • 25
Ministr Robert Pelikán na čtvrteční schůzi Poslanecké sněmovny zchladil naděje odpůrců ženské věznice v Králíkách. Zpochybnil nedávné referendum, při kterém místní její zřízení odmítli a zdůraznil, že stát ženskou věznici potřebuje. Definitivní rozhodnutí však stále nepadlo.

„Nezažil jsem nikdy větší aroganci ze strany ministra vlády. I když jsem s některými z ministrů neměl společný názor, žádný se ke mně tak nechoval,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který s Pelikánem o ženské věznici v Králíkách jednal v pátek.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podle něj diskusi pojal na velmi osobní úrovni a řekl, že neví, proč hejtman přijel, když mu neříká nic nového, dával jeho aktivitu proti zřízení věznice do souvislosti s volbami a naznačil mu, že kraj do toho nemá co mluvit.

„Absolvoval jsem dvě schůzky a zatímco s generálním ředitelem Vězeňské služby Petrem Dohnalem byla opravdu věcná a klidná, s panem ministrem už příjemná nebyla,“ dodal hejtman.

Ministr Pelikán ho rozčílil už svými čtvrtečními vyjádřeními ve sněmovně. „Jeho řeč je demagogie par excellence, vůbec nechápu jak tohle může říci vystudovaný právník,“ reagoval na ni Netolický.

Pelikán: Není to referendum a nesouhlasilo jen 38 procent voličů

Pelikán totiž zpochybnil nedávné referendum v Králíkách, při němž ze 45 procent zúčastněných voličů jich 86 procent hlasovalo proti vzniku ženské věznice.

„V Králíkách nemohlo proběhnout obecní referendum, protože zákon jasně stanoví, kdy lze konat obecní referendum, a to jenom v otázkách, které spadají do samostatné působnosti obce, což rozhodně není to, zda tam ve státem vlastněném objektu bude, nebo nebude zřízena věznice. Takže to, co proběhlo, bylo jakési vyjádření názoru občanů obce, ale není to referendum v pravém smyslu slova,“ řekl Pelikán.

Hejtman jeho slova odmítá. „Schválně jsem si znovu četl zákon o obcích, obyvatelé se i k této otázce vyjádřit mohli. Obec má právo vyjádřit se ke všemu, co se děje na jeho území, pokud to zákon neomezuje a v tomto případě tomu tak není. Podle mě je referendum důležité a závazné především pro orgány města, které musí postupovat nějakým způsobem ve vztahu k ministerstvu spravedlnosti a Vězeňské službě. Občané měli právo hlasovat a vedení musí respektovat výsledek,“ řekl Martin Netolický.

Při zářijové návštěvě Králík přitom ministr Pelikán řekl, že pokud by referendum dopadlo při větší účasti „drtivě záporně“, tak by byl problém nebrat výsledky v úvahu. Obyvatelé města chápali jeho výrok jako příslib. Nyní Pelikán argumentuje, že neřekl, že bude výsledky referenda respektovat.

„Řekl jsem, že pokud by valná většina občanů města projevila svůj nesouhlas tímto způsobem s tím, aby tam to vězeňské zařízení zřízeno bylo, tak že bych to tedy bral za vážný argument. To je o hodně méně. A co se stalo? Celkem 38 procent oprávněných voličů řeklo, že nesouhlasí s tím, aby se tam zřídila věznice. Třicet osm procent podle mě není ani obyčejná většina, natož výrazná většina,“ řekl Pelikán ve Sněmovně.

I tento jeho výrok hejtmana rozzlobil. „Je to hloupost, pokud bychom takhle vykládali výsledky voleb, tak hnutí ANO nezískalo ve volbách ani deset procent hlasů,“ řekl hejtman.

A co elektronické náramky? ptá se odpůrce věznice

Zlobí se i představitel iniciativy „Ne azylovému domu v Králíkách“ Michal Souček. „Ministr spravedlnosti je pro nás podvodník,“ řekl. „Říci o 45procentní účasti, že je slabá, tak to ať se zruší v tom případě Senát,“ poznamenal.

Podle Součka věznice není potřeba v době, kdy mohou být odsouzení za lehčí delikty pohlídáni doma s pomocí elektronických náramků pro domácí vězně. A to i když z celosvětového pohledu neexistuje jednotný a správný recept na dokonalý „náramkový systém“.

Dále Souček připomíná veřejnou ohlášenou snahu ministerstva spravedlnosti, aby byli vězni umisťováni ve věznicích co nejblíže svým domovům.

„To ovšem v případě Králík neplatí. Jednak má Pardubický kraj třetí nejmenší kriminalitu a navíc je Králicko nejvzdálenější oblastí od nejbližších krajských měst. Pokud je největší kriminalita v Praze a ve Středočeském kraji, tak by se věznice měla zřídit tam,“ říká Souček.

Podotýká, že starosta Světlé nad Sázavou nabídl ministrovi pozemky na zbudování věznice. Tamní zařízení je totiž umístěné v průmyslové zóně úplně bokem a žije si svým vlastním životem, na rozdíl od případné věznice v areálu bývalého králického dětského ústavu, který je poblíž středu města.

„My jsme si svůj přínos společnosti odbyli v době, kdy tady byl kriminál pro mladistvé s jejich pokusy o vraždy, znásilnění a krádežemi. Navíc nám to vychází tak, že k nám stát po čase nastěhuje část imigrantů,“ tvrdí Souček.

Hejtman Netolický se pod vlivem pátečního jednání v Praze hodlá vypravit do Světlé nad Sázavou a také navrhnout na nejbližším krajském zastupitelstvu usnesení, že kraj nesouhlasí se záměrem budování věznice. Tím se chce vyhnout nařčení, že prezentuje jen svůj názor. Podle něj v žádném případě neplatí, že vedení kraje do toho nemá co mluvit, naopak jeho povinností je starat se o rozvoj celého svého území.

Nemáme žádnou obec, kde je s věznicí problém, říká Pelikán

Ministr spravedlnosti je však tlačen do vzniku nové věznice nedostatečnou kapacitou současných prostor. A pokud má Česká republika dodržovat zákony, musí najít nové kapacity.

„Aktuální stav počtu vězněných osob je 22 445. Máme-li dodržet zákonem předvídanou normu čtyři metry čtvereční na osobu, maximální kapacita našich věznic dnes je 20 853 vězňů. Čili v tuto chvíli už překračujeme tuto kapacitu o téměř dva tisíce osob. A bohužel výhled je negativní, stále ještě nám počty vězněných osob stoupají vlivem nového trestního zákoníku z roku 2010. U žen je situace z hlediska dynamiky ještě horší, nárůst je tam podstatně prudší,“ řekl ministr Pelikán.

Nyní stát vězní 1 458 žen, hranice 1 626 potenciálně vězněných žen bude dosažena v srpnu roku 2018.

„Já tedy jako ministr spravedlnosti musím nezbytně do roku a půl zvýšit kapacitu pro věznění odsouzených žen, nemám-li se zpronevěřit svým zákonným úkolům,“ řekl Pelikán..

„Věznice opravdu není něco, čeho je třeba se bát. Máme přes 30 věznic. Nemáme žádnou obec, kde by s věznicí byl problém. Máme věznice v turisticky exponovaných místech. Valdice jsou v Českém ráji třeba, o dalších nemluvě. Přece každý chceme, když chytíme pachatele příslušně závažného trestného činu, abychom ho zavřeli do vězení. A to vězení nemůže být na Marsu. To vězení prostě musí být v nějaké obci,“ dodal.

Definitivní stanovisko k záměru věznice v Králíkách zatím vydáno nebylo. Objekt je ale už v majetku Vězeňské služby a zůstane k dispozici pro resort ministerstva spravedlnosti.