Pardubická radnice

Pardubická radnice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice čeká první referendum. Obvody v něm budou bojovat o přežití

  • 21
Vůbec poprvé v historii budou moci lidé z Pardubic vyrazit k referendu. Ve čtvrtek 13. června dostanou šanci rozhodnout o osudu osmi městských obvodů. Schválení hlasování předcházela bitva zastupitelů.

Sveřepý výraz ve tváři. Založené ruce. Vykulené oči a pořádně zvýšený hlas. Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková po dvou a půl letech ve funkci poprvé při zasedání zastupitelstva ztratila klid a nadhled.

Pardubické referendum

O budoucnosti městských obvodů se bude hlasovat ve čtvrtek 13. června nejspíše mezi 12. až 22. hodinou. Lidé budou odpovídat na otázku, která zní: Souhlasíte s členěním statutárního města Pardubice na městské obvody? Konečné slovo budou mít při rozhodnutí dalšího osudu obvodů zastupitelé. Celá akce vyjde podle propočtů radních na 750 tisíc korun. Podle opozice to bude více.

Vytočily ji neustálé připomínky politiků z ODS, kteří dělali vše pro to, aby v Pardubicích o osudu městských obvodů lidé nerozhodovali. "Přestaňte už fabulovat a vymýšlet, co by, kdyby. Nechte prostě ty lidi v referendu rozhodnout," vyštěkla Fraňková s takovou razancí, že další diskutér ze strany ODS Petr Klimp jen nesměle hleděl do stolu a na pohled na rozzuřenou šéfku nenašel odvahu.

Více než hodinová debata totiž nabírala postupně grády. Zatímco zástupci koalice chtěli všelidové hlasování rychle prohlasovat, zastupitelé ODS nápad nemilosrdně torpédovali. "Stejně k referendu nepřijde požadovaných 35 procent voličů, takže bude neplatné a my akorát vyhodíme peníze," uvedl Jiří Lejhanec z ODS.

Aktivní byl logicky také starosta Polabin Jiří Srbek. Ten by po zrušení městských částí přišel o práci. "Vy nám tvrdíte, že referendum bude stát 750 tisíc. Musím se smát, bude to minimálně dvakrát tolik. Taky nevím, kam dáme děti ze škol, když v nich chcete dělat referendum ve čtvrtek," hledal další argumenty Srbek.

Jiní se zase začali obávat toho, že kdyby náhodu lidé odhlasovali konec obvodů, tak by malé radnice začaly pořádat obranná referenda a prý by mohlo dojít i na rozpadávaní města.

"Nevím, třeba v Olomouci nebo v Hradci Králové obvody nemají, a neslyšel jsem, že by se jim tam města drolila na menší celky. Mám pocit, že se nám z toho vytratil hlavní smysl a jen ukazujeme, kdo je silnější," snažil se vnést více racionálna do debaty radní Milan Košař zvolený za Pardubáky. Marně.

Obě strany si jely stále svou a nikdo nikoho neposlouchal. Nakonec však radniční koalice uspěla a slušnou většinu hlasů protlačila návrh, aby se ve čtvrtek 13. června konalo referendum.

"Termín je vybrán tak, aby lidé ještě nebyli na dovolených. Navíc mám pocit, že třináctka se dobře pamatuje. Čtvrtek proto, aby nám lidé neodjeli na chaty, jak se stává během víkendových voleb," říká Jakub Rychtecký z ČSSD, který společně s primátorkou návrh připravil.

Ovšem i sama šéfka radnice Fraňková přiznává, že zřejmě požadovaných 35 procent voličů nedorazí. Podle ní je to ale vlastně jedno.

"Lidé nám pošlou jasný signál. Pokud jim obvody vyhovují, tak přijdou a podpoří je. Nebo jsou jim jedno a nepřijdou. Stejně nakonec konečné rozhodnutí musí udělat zastupitelstvo, nikdo z nás odpovědnost nesejme," dodala.

Politička ze Sdružení pro Pardubice dlouhodobě požaduje zrušení alespoň čtyř městských obvodů (střed, Dubina, Dukla, Polabiny). Podle ní by se tak ročně ušetřily desítky milionů.