Ředitelka školky přijala jako školníka svého manžela, který je členem rady...

Ředitelka školky přijala jako školníka svého manžela, který je členem rady města rozhodující mimo jiné o jejích odměnách. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zápletka v Holicích. Ředitelka řídí manžela školníka. Ten jako radní ji

  • 4
Není výjimečné, že ředitel školy zaměstná svoji manželku, žádný zákon to nezakazuje. V Holicích v jedné mateřské škole šli dál. Ředitelka zaměstnala jako školníka manžela, který je ale radním města a de facto může svoji manželku řídit.

Ředitelka Mateřské školy Holubova Lenka Chotěnovská přijala jako školníka svého manžela, který je zároveň členem městské rady za ČSSD. Ta rozhoduje mimo jiné i o odměnách pro ředitelku. Starosta Holic Ladislav Effenberk z ČSSD říká, že to sice není šťastné řešení, ale je legální.

"Řekl jsem ředitelce, že není nejvhodnější přijmout rodinného příslušníka. Odpověděla mi, že v sousední základní škole je školníkem také manžel ředitelky. A to je pravda. Z hlediska zákona je to v pořádku," uvedl Effenberk.

"Nevidím v tom problém a spíše bych řekla, že je to ku prospěchu věci. Pracuju jako ředitelka a manželovi záleží na tom, aby školka fungovala dobře, dělá pro to maximum. Pro mne je to velký přínos," uvedla Lenka Chotěnovská.

Přínos pro rodinu, ale zlá krev ve školce

Chotěnovský sedí v městské radě, která pravidelně schvaluje odměny ředitelům školských zařízení. Pravdou je, že v městské radě sedí i ředitel základní školy Roman Matoušek a ředitelka mateřské školy Dagmar Kulhavá (oba z ODS).

"Když se jedná o platech ve školách, tak se samozřejmě všichni zdržují hlasování," uvedl starosta Ladislav Effenberk.

Zákon to nezakazuje

Zákon dává ředitelům škol volnou ruku Zákoník práce ani jiný právní předpis nezakazuje zaměstnávání manželů či příbuzných v jedné veřejné základní nebo mateřské škole. Ředitelka i manžel (například školník) jsou totiž oba zaměstnanci, z nichž jeden je nadřízený. Jiné by to bylo, pokud by jeden z manželů byl zaměstnavatelem, pak druhý z páru by zaměstnancem být podle zákona nemohl.

Radní obsadil post údržbáře ve školce už před třemi lety, ale podle všeho to dodnes dělá v Holicích a zvláště v samotné mateřské škole zlou krev.

"Nějaké rozpory tam jsou. Na škole mají dvě odborové organizace, v jedné je 14 ze 17 zaměstnanců, ve zbylé jsou tři. Ale atmosféra se tam už postupně zlepšuje," řekl Effenberk.

Lenka Chotěnovská vyhrála výběrové řízení na post ředitelky mateřské školy už před šesti lety. Její manžel byl v městské radě, která návrh výběrové komise potvrdila. "Pokud se jedná o mateřské škole, vždy se zdržuju hlasování," uvedl Radek Chotěnovský.

Před komunálními volbami v roce 2010 byl Chotěnovský bez práce. Jeho manželka se v té době podle svých slov dohodla s dosavadním údržbářem, který měl smlouvu na dobu určitou, že odejde, a na jeho místo přijala svého manžela.

"Na takový post se výběrové řízení nedělá. Manžel je vyučen strojním mechanikem, takže má potřebnou kvalifikaci, je šikovný," řekla.

Manžela bych nezaměstnala, říká krajská radní

Jana Pernicová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje odpovědná za školství, by svého manžela podle svých slov ve škole nezaměstnala.

"Být přímou nadřízenou manžela znamená, že se mi špatně rozhoduje a může se i hůř pracovat. Znala jsem však asi tři případy, kdy to ředitelky zvládly," říká Pernicová, která před nástupem na kraj dvanáct let řídila základní školu.

Manželka v roli nadřízené musí být podle ní maximálně profesionální. Neměla by ve škole vypadnout ze své role ředitelky, což je obtížné. "Těžko se uhlídáte. Čím je větší kolektiv, tím je vše sledováno daleko bedlivěji," uvedla Pernicová.