Ředitel společnosti Tomáš Gottwald.

Ředitel společnosti Tomáš Gottwald. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Krajští politici sníží počet ředitelů v nemocnicích, aby bylo na mzdy

  • 3
Několik manažerů v Nemocnici Pardubického kraje brzy přijde o svá křesla. Nemocnice na pokyn krajských politiků sníží počet ředitelů. Každá z pěti nemocnic, která je součástí jedné krajské firmy, má dosud svého ředitele. To ale už zanedlouho platit nebude.

Práci pěti manažerů nahradí dva, jeden bude řídit nemocnice v Pardubicích a Chrudimi a druhý orlickoústeckou, svitavskou a litomyšlskou nemocnici.

„Důvodem k tomuto kroku je snaha o zúžení řídících struktur managementu. V současné době je vyhlášeno veřejné výběrové řízení na ředitele nemocnic, kteří budou jen dva místo dosavadních pěti,“ uvedl tiskový mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený.

Nemocnice Pardubického kraje

Akciová společnost s ročním obratem více než 3,5 miliardy korun a se zhruba 4 500 zaměstnanci vznikla fúzí nemocnic v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Svitavách a v Litomyšli. V čele nemocnice stojí tříčlenné představenstvo, jehož předsedou a generálním ředitelem je Tomáš Gottvald. Jeho dvěma náměstky jsou Vladimír Ninger pro zdravotní péči a Petr Rudzan pro řízení a provoz. Až dosud každá z pěti nemocnic měla vlastního ředitele, to ale už nebude platit.

Nemocnice chystané změny ale už podrobněji komentovat nechtěla.

Změny pravděpodobně uspíší centralizaci firmy, dva roky po fúzi totiž pět zdravotnických zařízení podle politiků stále nefunguje jako jediná společnost.

V současné době spojené nemocnice mají generálního ředitele, dva jeho náměstky a dalších jedenáct ředitelských pozic. „Víme od začátku o tom, že struktura vedení je velmi široká, a chceme ji výrazně zúžit a zefektivnit. Fúze dokončená není,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD.

Dodal, že ušetřené peníze mohou nemocnicím pomoci najít peníze pro zaměstnance. Mzdy lékařů a sester se mají zvýšit o deset procent už od ledna. Nová úhradová vyhláška podle hejtmana pokrývá jen sedm procent.

„Centralizovali jsme v nemocnicích, co šlo z hlediska nákupů, mám informace, že v některých případech je to i na úkor kvality materiálů, které se centrálně nakupují. Tam už úspory nenajdeme. Nová organizační struktura ale úspory přinese, nejde jen o ředitele, kteří jsou nejvíc vidět, ale pod nimi jsou asistentky, štáb lidí,“ řekl hejtman. Dodal, že generální ředitel nemocnic má připravit novou organizační strukturu firmy od 1. března.

Mnoho se pravděpodobně nezmění pro Pardubice a Ústí nad Orlicí, jejichž nemocnice se staly hlavními pilíři krajského zdravotnictví. V Chrudimi, v Litomyšli či ve Svitavách ale mohou mít tamní politici a obyvatelé pocit, že se jejich zdravotnické zařízení dostává na druhou kolej.

Starosta Svitav David Šimek připouští, že dosavadní ředitel svitavské nemocnice stejně nemá mnoho kompetencí.

„Já jen osobně doufám, že změna něco přinese, že nezůstane jen u teorií, že to bude mít nějaký smysl,“ uvedl Šimek. Dodal, že centralizace nepřináší vždy nejlepší řešení. „Je to rozhodnutí představenstva, budu sledovat, jaké to bude mít výsledky,“ řekl Šimek.

Různá oddělení ve všech nemocnicích v kraji si stěžují na nedostatek lékařů a zdravotních sester a na problémy se zajištěním služeb na standardní úrovni. I proto lze předpokládat, že přijdou změny i ve fungování některých oddělení nemocnic. Poskytovaná péče za celou společnost by se podle krajského radního odpovědného za zdravotnictví Ladislava Valtra (ODS) přitom neměla nijak zmenšovat či omezovat.

„Na pořad dne by ale mělo přijít smysluplné sdružování kapacit pracovišť, která nejsou dostatečně využívána a odborně zajištěna, rozvoj ambulantní složky a jednodenní péče v chirurgických oborech a navázání úzké spolupráce se zařízeními následné péče,“ uvedl před časem.