Ředitel lázní v Bohdanči Jiří Vitík vidí budoucnost v alternativní léčbě.

Ředitel lázní v Bohdanči Jiří Vitík vidí budoucnost v alternativní léčbě. | foto: Michal Klíma

Arabských klientů jezdí do lázní v Bohdanči méně, převažují Češi

  • 1
Léčebným lázním Bohdaneč se daří, loni obsadily o desetinu víc lůžek než v předcházejícím roce. Podle ředitele Jiřího Vitíka se dostaly do situace, kdy lidé bez rezervace obtížně shánějí volné místo.

Jiří Vitík je ředitelem Léčebných lázní Bohdaneč čtvrtý rok a podle něj nyní prožívají nejlepší období.

„Léčebné lázně Bohdaneč mají i letos zcela vytíženou kapacitu. Neustále roste zájem o časnou rehabilitaci pooperačních stavů a o léčebně rehabilitační pobyty. Tyto klienty preferujeme na rozdíl od víkendových a krátkodobých wellness pobytů, které nabízíme pouze pro pokrytí případné volné kapacity. Bojujeme tak proti falešnému mýtu, že do lázní se jezdí na procházky s pohárem minerálky. U nás je to o rehabilitaci a léčbě,“ říká.

Roste stále arabská klientela?
V loňském roce enormně vzrostl zájem českých klientů o naše lázně, především klientů zdravotních pojišťoven. To bereme jako závazek a nechceme tyto klienty odmítat. Proto se arabská klientela nyní objevuje v lázních sporadicky. Uspokojit nemůžeme všechny, naše kapacita není neomezená.

Lázně v Bohdanči

Se vznikem lázní je spjato jméno bohdanečského rodáka Jana Veselého, který byl v 90. letech 19. století nájemcem rybničního hospodářství pardubického velkostatku a předsedou Vodního družstva pro regulaci Rajského potoka. Účelem družstva bylo odvodnit luka a upravit povodí Rajského potoka tak, aby se snížila vlhkost v městečku Bohdaneč. Jan Veselý věděl, že Rajský potok protéká vesnicí Libišany, kde má jeho otec pronajatá rozsáhlá luka a odkud si zájemci za mírný poplatek odvážejí rašelinu na topení. Jan Veselý nechal přezkoumat hodnotu rašeliny ve Vídni a nechal se inspirovat názorem ing. Františka Šantrůčka z Prahy, který doporučil její využití k léčbě.

Pramen: www.llb.cz

Jsou Velichovky a Luže přímou konkurencí?
Dřívější uzavření Lázní Velichovky a následné obnovení provozu nemělo na počty našich klientů podstatný vliv. Okolní lázeňská a rehabilitační zařízení nevnímáme jako přímou konkurenci. Naši klienti si před ukončením pobytu často rezervují pobyt v příštím roce, velký počet klientů využívá možnost rezervování pobytu v srpnových dnech, kdy otevíráme rezervace na další rok. To vše svědčí o tom, že naši klienti mají o výběru lázní jasno. To nás těší i zavazuje. Z ohlasů klientů víme, že vnímají, že každým rokem je u nás něco jiného, pozitivního. Je to o tom, že musíme náš areál dobře udržovat.

Čím je chcete nejvíc přitáhnout?
Především kvalitní rehabilitací, aby lidé poznali, že pobyt v našich lázních pro ně znamená rychlejší návrat k lepší zdravotní kondici, osvojení správných zdravotních návyků, cviků, dietního stravování a celkového celodenního režimu. Pobyt u nás není „dovolená“, ale důsledky náročného pobytu klienti oceňují.

Jak se projevil loňský návrat k původní délce lázeňských pobytů na 28 dní?
Pro nás díky vysoké obsazenosti to nemělo výrazný ekonomický dopad, ale naši klienti získali větší prostor, protože řada léčebných efektů se dostavuje po delší době. Některé stavy našich klientů vyžadují dokonce prodloužení 28denního pobytu, což na návrh našich lázeňských lékařů revizní lékaři zdravotních pojišťoven v akutních případech schvalují. Předchozí zkrácení bylo naprosto neodborným zásahem do léčebných programů a pro klienty bylo dobře, že tato deformace byla v loňském roce narovnána.

Rozšiřujete okruh diagnóz zavedením nových metod?
Chceme nadále poskytovat kvalitní lázeňskou léčebně rehabilitační péči nemocí pohybového a nervového aparátu a nechceme riskovat svůj kredit experimentováním u diagnóz, ke kterým nemáme dlouholetou praxi, výsledky ani odbornost. Proto zatím neusilujeme o rozšíření akreditace pro další obory.

Chceme, aby Bohdaneč nadále byla synonymem špičkové kvality rehabilitace v našich tradičních oborech a řídíme se oním lidovým rčením o ševci a jeho kopytu. To ovšem neznamená, že nechceme nabízet doplňkovou léčbu či služby, které klientům pomohou v jiných dlouhodobých zdravotních potížích nebo podpoří tradiční způsob naší léčby a rehabilitace.

Můžete uvést příklad?
Ve vkusně a moderně zrekonstruovaném prostředí jsme otevřeli nové pracoviště Medical Wellness Clinic, které dává šanci pohlédnout na medicínu zase jinou optikou. Nabízíme zde zajímavé metody alternativní léčby a terapie podle nejnovějších trendů. Díky tomu se v našich lázních propojují alternativní východní léčebné postupy s klasickou západní medicínou.

Rozsah moderních metod zde budeme dále rozšiřovat. Naším velkým cílem je poskytovat léčbu na bázi tradiční čínské medicíny a momentálně hledáme odborné spolupracovníky. Služby v naší klinice nabízíme široké veřejnosti, nejen ubytovaným klientům.

Do čeho jste loni v areálu a v pavilonech investovali?
Vedle zmíněných prostor jsme zrekonstruovali lázeňský pavilon Bílý. Dříve byl tento objekt naší černou můrou, a dnes se jím pyšníme. Zcela nový háv získala rekonstrukcí lázeňská kavárna a v jejím sousedství jsme vytvořili na místě bývalé restaurace nové Lázeňské bistro. Tyto tři zásadní investice představují náklad téměř 70 milionů korun. Pokoje v našich dvou pooperačních odděleních jsme dovybavili polohovatelnými postelemi s elektrickým ovládáním, obnovili jsme řadu přístrojů a technologií pro poskytování léčebně rehabilitačních procedur.

Jaké jsou vaše investiční plány pro letošek?
Loňský rok byl pro nás investičně náročný, tak neskrýváme, že letos zvolníme. Budeme se více věnovat opravám a údržbě naší rozsáhlé infrastruktury a některým inovacím. Prozradím, že máme mimo jiné v úmyslu vylepšit chodníky v našem vnitroparku a nahradit energeticky náročné zářivkové osvětlení naší dlouhé kryté kolonády úsporným a příjemnějším LED osvětlením.