Ukázka, jak by měla vypadat nová expozice v Muzeu dr. Emila Holuba v Holicích.

Ukázka, jak by měla vypadat nová expozice v Muzeu dr. Emila Holuba v Holicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Rajzování“ Emila Holuba skončilo před 110 lety, muzeum bude v květnu

  • 0
Přesně před 110 lety zemřel ve Vídni český cestovatel a sběratel Emil Holub. Velkého muže, který doplácel na českou malost, možná víc lidí zná z repliky "Už se narajzoval dost!" z fiktivního dokumentu o Járovi Cimrmanovi. Napravit by to mělo muzeum v rodných Holicích, které se po rekonstrukci otevře v květnu.

"Nejvíc na něm obdivuji úžasné lidské odhodlání a schopnost obětovat všechno pro svůj sen. Byl geniální v tom, jak dokázal naprosto detailně popsat dokumentační předměty ze svých dvou velkých cest po oblastech Afriky. V jeho sběratelské a popisovatelské činnosti ho nikdo nepředčil," řekla vedoucí Afrického muzea dr. Emila Holuba Marcela Jeřábková.

Emil Holub, který se v Holicích narodil před 165 lety, sbíral v Africe prakticky všechno. Živočichy, květiny, kameny, detailně popisoval krajinu. Aby lidé doma měli co nejpřesnější obrázek o exotické Africe.

Emil Holub, cestovatel

Na svoji první africkou cestu vyrazil Emil Holub v roce 1872 a z cesty po neprobádaném území Afriky se vrátil po sedmi letech. Během této doby nashromáždil na 30 tisíc sbírkových předmětů a splnil si svůj velký sen - došel až k Viktoriiným vodopádům, které jej navždy okouzlily.

Velký sen o přechodu Afriky se nesplnil

Na druhou cestu v roce 1883 se vypravil tři měsíce po svatbě s Rosou Hoffovou, která přijímá české jméno Růžena Holubová. Díky její duchapřítomnosti, když se se zbraní v ruce postavila bojovnému kmenu Mašukulumbů, si výprava o tři roky později zachránila alespoň holý život.

Zároveň však přišla o velké zásoby. Velký sen - projít jako první člověk na světě africký kontinent z jihu až na sever do Káhiry - se cestovateli nezdařil.

Třetí cestu do milované Afriky už Emil Holub kvůli zdravotnímu stavu nepodnikl. Ve světě byl oslavován víc než doma. V Africe ho živila i lékařská praxe.

Peníze z knih a přednášek v Evropě i USA dával do zpracování preparátů a tvorby svých výstav. Když přesouval v roce 1892 z Vídně obrovskou etnografickou výstavu do Prahy, potřeboval k převozu 72 železničních vagonů.

Po skončení výstavy nabídl všechny exponáty Národnímu muzeu, které však tento velkorysý dar odmítlo. Holub pak svou velkolepou sbírku po částech rozdal.

Architekt David Vávra přijel na kontrolní den rekonstrukce památníku Emila...
Ukázka, jak by měla vypadat nová expozice v Muzeu dr. Emila Holuba v Holicích.
Architekt David Vávra přijel na kontrolní den rekonstrukce památníku Emila...

"Byl tvrdý na sebe i na své okolí, dokázal si jít za svým snem a přinášet oběti. Nádherně kreslil a měl úžasný vypravěčský dar. Jeho žena mu byla oporou, sdílela jeho sen. A bojoval nejen o život v Africe, ale i doma s českou malostí," dodala Marcela Jeřábková.

Muzeum ukáže africkou vesnici i tekoucí vodopády

Její tým teď čeká instalace nové expozice v holickém muzeu, které je už půldruhého roku v rekonstrukci.

"Dominantou muzea bude africká vesnice a funkční Viktoriiny vodopády," řekla Marcela Jeřábková, podle níž dostane prostor také manželka Růžena, která dříve v expozici nefigurovala.

Po skleněných panelech poteče voda a skrze stěny vodopádů zaujme průhled do africké vesnice, která bude umístěna na prostranství vedle muzejní budovy. Vjem tekoucí vody prolínající se se zvuky africké vesnice a džungle vzbudí pocit, že je návštěvník skutečně někde u břehu řeky Zambezi.

"Voda dodá expozici čtvrtý rozměr a průhled tak spojí interiér s exteriérem," uvedl už dříve tvůrce projektu architekt David Vávra, jehož jméno zaručuje, že expozice bude skutečně "šumná".

Prostor doplní interaktivní prvky. Děti si budou moci například vylézt na zvířata nebo s pomocí obrazovky absolvovat cestovatelské kvízy.

Ožijí i Holubovy kresby. Autorem částečně hraného a částečně animovaného osmiminutového filmu o dobrodružstvích a životních meznících cestovatele je Milan Šteindler (více o nové expozici čtěte zde).