Slavný dirigent Rafael Kubelík se vrátil z exilu do Čech slavným uvedením...

Slavný dirigent Rafael Kubelík se vrátil z exilu do Čech slavným uvedením Smetanovy Mé vlasti při zahájení Pražského jara v květnu roku 1990. Litomyšl však stojí o jeho snímky mnohem starší, z jeho účinkování na prvním ročníku Smetanovy Litomyšle v roce 1946. | foto: Petr Matička , ČTK

Litomyšl pátrá po snímku Rafaela Kubelíka z prvního ročníku festivalu

  • 0
Litomyšl vyhlásila pátrání po jakékoli fotce proslulého dirigenta Rafaela Kubelíka. Ovšem ne ledajaké, měla by zachycovat jeho dirigování při prvním ročníku Smetanovy Litomyšle v roce 1946.

„Zahájení Smetanovy Litomyšle v roce 1946 bylo největší kulturní událostí roku. Přijela na něj Česká filharmonie a dirigoval ji už tehdy proslulý Rafael Kubelík, který se podepsal se do pamětní knihy města. Našli jsme programy, plakát, ale nikde jsme nenalezli fotografie z koncertů, kladení věnce před Smetanovou sochou či z návštěvy filharmoniků v Mistrově rodné světničce,“ řekl historik Regionálního muzea v Litomyšli Martin Boštík.

Hledání fotky souvisí s chystanou výroční publikací, kterou vydá společnost Smetanova Litomyšl ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli a představí ji v lednu 2018 při slavnostním vyhlašování programu jubilejní 60. Smetanovy Litomyšle a koncertu v pražském Rudolfinu.

Reprezentativní a podrobná publikace by měla obsahovat informace o počátcích, prvním ročníku a dalších osudech dnes jednoho z největších svátků hudby v Česku. Letos začíná 59. ročník Smetanovy Litomyšle v pátek 16. června.

Podle Martina Boštíka je na někdejším prvním ročníku pozoruhodné, že na něj nepřijel ministr Zdeněk Nejedlý, tvůrce Smetanova kultu, který měl na své rodiště vždy úzké vazby. „O důvodech jeho nepřítomnosti můžeme zatím jen spekulovat,“ míní historik.

Rafael Jeroným Kubelík (1914 - 1996)

Dirigent, skladatel a houslista. Proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů i skladeb Gustava Mahlera a Bély Bartóka. V roce 1991 mu prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Rafael Kubelík byl synem vynikajícího houslového virtuóza světové pověsti Jana Kubelíka. Už ve svých 28 letech byl jmenován po legendárním Václavu Talichovi uměleckým ředitelem České filharmonie. Po únorovém komunistickém puči v létě roku 1948 emigroval. Postupně se vypracoval v jednu z největších dirigentských osobností své doby. Stál v čele Chicagského symfonického orchestru, Královské opery v Londýně, kde působil do roku 1958, Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, byl dirigentem Metropolitní opery v New Yorku. Střídavě žil v USA a Švýcarsku. Je pohřben na vyšehradském Slavíně v Praze vedle svého otce.