Obnovené nápisy na radnici v Brandýse nad Orlicí. Vpředu starosta Petr Řehák.

Obnovené nápisy na radnici v Brandýse nad Orlicí. Vpředu starosta Petr Řehák. | foto: Jaroslav Hubený

Restaurátorky vybraly barvy pro nápisy jen podle černobílých fotek

  • 2
Mezi zmizelé krásy města v Brandýse nad Orlicí patřila zaniklá výzdoba interiéru radnice. Předsálí a obřadní síň totiž prošly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století nemalými úpravami, jimž padly za oběť také originální dekorativní malby a nápisy nad schodištěm i dveřmi do Síně J. A. Komenského, obřadní síně a do pracovny starosty.

To už ale neplatí. Alespoň jeden z přemalovaných nápisů, které v komunistické éře zřejmě působily svým obsahem jaksi nepatřičně, je po několikaměsíčních restaurátorských pracích opět na světě.

„Mám z toho velkou radost. Nápis dodávají tomuto místu důstojnost. A nejen návštěvníci radnice, ale i my zastupitelé si tak můžeme díky němu uvědomovat, proč tady jsme, o čem a pro koho rozhodujeme, abychom uměli odložit všechny své předsudky a vášně,“ řekl brandýský starosta Petr Řehák.

Staronová citace v poschodí radnice zní: „Kdožkoli jsa v senátu, sem za úřadem svým vstupuješ, před těmito dveřmi soukromé své náruživosti odlož hněv, násilnictví, záští, přátelství, pochlebenství, obci starosti své osobní podrob, neboť jakou měrou ty jiným spravedlnost aneb křivdu učiníš, tu i tobě na soudě Božím odplatu očekávati bude!“

Je to překlad latinského nápisu, který je od roku 1595 součástí takzvané konšelské desky umístěné nad vchodem do dnešní zasedací síně ve starobylé kutnohorské radnici. Tento nápis zdobí například interiéry radnic v Přerově, Ledči nad Sázavou i Libochovicích, ale visí také na chodbě před zasedacími sály v budovách OSN v Ženevě a v New Yorku. Český překlad začíná častěji slovy „v radě“, než „v senátu“.

S takovou prací se restaurátorky obvykle nesetkávají

Restaurátorky Eva Vymětalová a Magdalena Slavíková dokončí restaurování chodby v červenci a přiznávají, že obnovování nápisu byla práce opravdu náročná.

„Z původní malby nic nezbylo, byla seškrábaná a přemalovaná jednolitým nátěrem. Rekonstrukci dekoru jsme prováděly jen podle dobových černobílých fotek. Po jejich zvětšení jsme vyráběly šablony a přenášely na zeď. S takovou prací se restaurátoři běžně nesetkávají,“ řekla restaurátorka Eva Vymětalová.

Na výzvu veřejnosti, zda existují barevné fotky nikdo nereagoval, proto si restaurátorky troufly odhadnout barevnost nápisů samy. “Jsme trochu napjaté, zda se ještě neobjeví nějaké barevné fotky a neukáže se, že naše barevnost je jiná, protože jsme někde musely improvizovat,“ dodala restaurátorka. Součástí dosud neskončené obnovy schodišťového atria je i oprava elektriky a úprava omítek pod bývalým soklem.

Brandýská radnice je jednou z 18 kulturních památek v městečku. Díky dotaci z ministerstva kultury si mohlo vedení města letos dovolit věnovat na obnovu jejího interiéru půl milionu korun. Další památkou, do které letos investuje více prostředků, je brandýský hrad. Opravy jeho jižní části a archeologický průzkum sklepení letos financuje i díky státním a krajským dotacím celkovou částkou 1,5 milionu korun.

Součástí ozdobného nápisu v interiéru radnice je i následující citace z renesanční doby: „Styděti bychom se slušně za to museli, kdybychom se toho dopustili, aby jazyk náš přirozený, tak vzácný, starožitný a rozšířený měli od cizího jazyka vytisknut býti!“ Autorem těchto slov byl někdejší majitel brandýského panství Karel starší ze Žerotína.