Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

V Proseči špinavé peníze raději obětují. Jinde s utnutím hazardu váhají

  • 1
Představitelé některých měst v Pardubickém kraji začínají uvažovat o absolutním a okamžitém vykázání videoloterijních terminálů ze svého území. A to bez dosavadního čekání na uplynutí přechodné doby. Tuto možnost jim totiž nyní dal Ústavní soud.

Šanci přivítal jednoznačně starosta dvoutisícové Proseče na Skutečsku Jan Macháček, kde už radnice výherní automaty a herny na území města vyhláškou zcela zakázala.

"Rozhodnutí Ústavního soudu vítáme, jsme rádi, že nemusíme čekat na dobu platnosti vydaných povolení. Rozpočet města bude sice chudší, ale pro nás je obětování špinavých peněz mnohem snazší než sledovat, jak se kvůli hazardu dostávají lidé opakovaně do svízelné sociální situace," řekl starosta Proseče.

Prvním městem v Pardubickém kraji, které se rozhodlo vydat zákaz veškerého provozování výherních automatů na území města bylo před půldruhým rokem Vysoké Mýto. Od 1. ledna loňského roku už radnice nevydala ani jedno povolení pro provoz výherních automatů a nyní čeká na uplynutí tříleté lhůty, než se jich zbaví úplně.

"Osobně bych byl pro dodržení stanovené lhůty z důvodu konzistence vyhlášek a předpisů přijatých městem. Firmy už s tím počítají, že to tak bude a postupně počet přístrojů utlumují, takto bychom měnili pravidla v průběhu zápasu," řekl místostarosta František Jiraský.

Podle něj případné chybějící příjmy v rozpočtu z hazardu nebudou hrát u členů zastupitelstva žádnou roli.

"Z ekonomického hlediska je přínos výherních automatů a videoterminálů pro město záporný, protože přinášejí negativní dopady na pořádek ve městě, jsou s nimi spojeny přestupky a vandalismus, negativně ovlivňují sociální situaci v mnoha rodinách," dodal místostarosta.

V boji magistrátu s obvody hraje roli i výnos z hazardu

K několika málo radnicím, které v Pardubickém kraji už zcela zakázaly výherní automaty a videoloterijní terminály patří i ta v Králíkách.

"Nehlasovala jsem pro zakázání automatů, ale to neznamená, že lhůtu pro jejich činnost zkracovat nebudeme. Pravděpodobně zařadíme toto téma na program jednání rady města," řekla králická starostka Jana Ponocná.

Podobné jednání čeká i Lanškroun. "Ekonomický dopad na rozpočet města není to nejdůležitější. Je však třeba zvážit všechny aspekty, i to, že by rozhodnutí postihlo podnikatele," řekla starostka Lanškrouna Stanislava Švarcová.

V Chrudimi hazard nezakazují, jen ho regulují a o změně vyhlášky podle mluvčí města zatím neuvažují. V Pardubicích může konečný postoj k hazardu ovlivnit boj městských obvodů s magistrátem o jejich zachování.

"Chtěli bychom pro obvody 30 procent výtěžku, který dostane radnice, ale zatím jsme se bohužel nedohodli. Pokud nebudou mít obvody z hracích přístrojů a videoterminálů žádný prospěch, tak budeme dávat na radnici podnět, aby se omezily, popřípadě zakázaly," řekl starosta prvního pardubického obvodu Jaroslav Menšík.

"V této věci budou obvody postupovat společně," dodal starosta pátého obvodu Jiří Hájek.