Hořící dům neunikl pozornosti obyvatel z blízkých paneláků.

Hořící dům neunikl pozornosti obyvatel z blízkých paneláků. | foto: Martin Šrut

Lidé z hořícího domu v Chocni se dočkali od města pomoci i vyhoštění

  • 9
Požár městského domu na okraji Chocně, který minulý pátek vznikl při oslavě jeho obyvatel, zaměstnal na celý týden sociální pracovníky, vedení radnice, hygieniky i policisty.

Romským rodinám z domu, v němž částečně shořela střecha a vyhořela půda, radnice poskytla dočasný azyl v šatně choceňské sokolovny. Zároveň ale využila situace k vystěhování lidí, kteří byli v domě neoprávněně.

„Podle uzavřených nájemních smluv a nahlášených osob v uvedeném domě bydlí čtrnáct obyvatel, ale v době požáru nacházelo možná až jednou tolik dalších osob. Tvrdili, že tam jsou na návštěvě. V době zásahu byla navíc značná část obyvatel domu značně podnapilá,“ říká starosta Chocně Ladislav Valtr.

Hasičský vyšetřovatel zjistil, že ohnisko požáru vzniklo v pátek odpoledne na půdě. Domnívají se, že se tam v době vzniku požáru někteří lidé chystali přespat a možná si na noc chtěli zatopit. „Půda domu samozřejmě není k tomu určená a je to zatím jen domněnka. Ale našly se tam ohořelé matrace a tam prý také nejvíce hořelo,“ říká starosta.

Deset lidí nemělo v domě co dělat, říká starosta

Hasiči při požáru rychle evakuovali 26 lidí ven z domu. Někteří z obyvatel však začali nadávat a hádat se se záchranáři, a proto radnice povolala na místo policisty. Dva z nejvíce agresivních účastníků oslavy odvezli na záchytnou protialkoholní stanici. Dvaceti lidem poskytla radnice provizorní ubytování v šatně sokolovny v centru města. Radnice totiž nechala po uhašení požáru celý objekt uzavřít kvůli vyšetřování a vyměnit zámek ve vstupních dveřích.

To už radní věděli, že někteří, asi čtyři účastníci oslavy zmizeli. Ukázalo se také, že další z nich neměli v domě co pohledávat. „Asi pět lidí tam bylo na krátkodobém dočasném, asi dvouměsíčním pobytu, což věděli naši sociální pracovníci. Možná až deset lidí tam tedy pobývalo, ač nejsou řádně ohlášeni,“ konstatuje starosta.

Pracovníci města v sobotu oba muže ze záchytky doprovodili na nádraží a koupili jim jízdenky do Bíliny u Teplic, odkud podle občanského průkazu do Chocně přijeli. „To není žádné přilepšování, ale pomoc, ti lidé se nemohli dostat ke svým osobním věcem uzamčeným v domě, a neměli peníze. Tak bychom pomohli každému, ať je to Petr nebo Pavel,“ říká starosta.

Dalších celkem osm lidí nelegálně pobývajících v domě pracovníci radnice poslali z Chocně pryč. „Těm jsme nic nekupovali. Řekli jsme jim snad dost důrazně, že v domě nemají co dělat a budeme přísně kontrolovat, zda se tam nevrátí,“ řekl starosta Ladislav Valtr.

Už ve středu se obyvatelé požárem zasaženého domu mohli vracet do svých bytů. V budově podle odhadů pracovníků města žije asi čtvrtina všech obyvatel romské komunity v Chocni. Dům byl kdysi součástí Panského pivovaru Choceň a vedly do něho trubky s pivem. Je na něm znak Kinských a stáčelo se tu pivo do lahví.

Požár z minulého týdne způsobil na domu s třemi nadzemními podlažími a rozměrech přibližně 20 x 25 metrů škodu za zhruba 700 tisíc.