Radnice mají v rukou nový nástroj na místní lumpy (ilustrační foto),

Radnice mají v rukou nový nástroj na místní lumpy (ilustrační foto), | foto: Profimedia.cz

Radnice v Pardubickém kraji mají adepty k vyhoštění, dosud ho nevyužily

  • 0
Od poloviny letošního ledna dostaly radnice do ruky nový nástroj, jak ve městě udržovat pořádek. Když lidé, kteří tam nejsou trvale hlášení, spáchají tři přestupky, mohou jim úředníci na tři měsíce v obci zakázat pobyt.

Hříchy jsou v zákoně přesně vyjmenované. Mezi ty nejčastější budou zřejmě patřit opakované drobné krádeže, rušení nočního klidu nebo nabízení prostituce na veřejném prostranství.

Za pět měsíců platnosti je ale jeho využití v Pardubickém kraji nulové. Lidé by přitom tohle opatření uvítali.

"To by se mělo určitě využívat. Já nevím, proč to na výboře nedělají. Těch lumpáren je všude kolem víc a víc a grázlové se slušnejm lidem jenom smějou," myslí si důchodkyně Věra Jedličková z Pardubic.

Jako jedni z mála v kraji mají vytipovaných pár konkrétních pochybných existencí v Hlinsku. Zatím téhle novinky nevyužili, nicméně o ní velmi vážně uvažují.

"Máme několik adeptů, u nichž o tomto kroku vážně přemýšlíme," uvedla starostka Hlinska Magda Křivanová. Jde podle ní o lidi, kteří mají na svědomí hlavně drobné krádeže nebo opakované rušení nočního klidu.

Vyhostit, alespoň pro výstrahu

Že nového zákona brzy využijí, počítají také v Moravské Třebové. Tamní místostarosta Pavel Brettschneider má teď o důvod víc, aby toto opatření podporoval. Nedávno mu vykradli dům.

"Když jsem jednoho zloděje chytil, snažil jsem se mu v krádeži bránit, nebyl to ale odpor nějak razantní. V takové chvíli nevíte, kolik tam těch pachatelů je, kde jsou schovaní a co vám provedou. Nebo co provedou vašim dětem," dodává.

Vedení města se podle něj chystá na to, že některým výtečníkům pobyt zanedlouho zakážou. "Ostatní by si pak dali pozor," soudí místostarosta.

Velká města si moc neslibují

Na rozdíl od menších měst v Pardubicích s využitím nového zákona moc nepočítají.

"V podmínkách Pardubic si tuhle sankci moc představit nedovedu, nicméně v oblastech severních Čech a Ostravska s lokalitami obývanými sociálně vyloučenými osobami by to mohlo něco přinést. Pokud mám dobré informace, jedním z mála je případ prostitutky v Chomutově, která opakovaně provozovala pouliční prostituci v místech zakázaných vyhláškou města a následně jí zákaz pobytu byl uložen," říká mluvčí pardubického magistrátu Šimon Hradní.

Od zákona si mnoho neslibuje ani starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek. Zákon měl podle něj vycházet z prvorepublikového Domovského práva, kde byly stanoveny nejen povinnosti obce, ale i obyvatel.

"Byly v něm vyjmenovány nejen situace, kdy se má obec o svého obyvatele v případech nouze postarat. Ale taky tam byly i jeho povinnosti vůči obci. Pokud je porušoval, následoval tvrdý postih. Včetně ztráty domovského práva," uvedl Soušek.

"Dneska se tomu každý jenom směje. Známé firmy si myslí, že zákon o zákazu pobytu nemá žádnou účinnost," dodává. Kromě soudů mohou od letošního ledna o zákazu pobytu na dobu maximálně tří měsíců rozhodovat rovněž obecní úřady.

Zákaz spočívá v tom, že se pachatel nesmí po dobu zákazu zdržovat na území obce nebo její části, v níž se opakovaně dopustil přestupků. V případě, že uloženou sankci zákaz pobytu nedodrží, bude se takové porušení kvalifikovat jako maření výkonu úředního rozhodnutí.

Hříšník tak riskuje trestní stíhání a může být odsouzen až na tři roky odnětí svobody nepodmíněně.