Vizualizace nového sídliště v kasárnách na Hůrkách. | foto: Studie: Pernštejn City

Radní Pardubic opět schválili prodej kasáren. Opozici se nelíbí nízká cena

  • 2
Radní Pardubic schválili kupní smlouvu na část bývalých kasáren Hůrka na Dubině společnosti Pernštejn City, která chce na místě vytvořit cenově dostupné byty. Opozice ale plán kritizuje, bojí se, že tam vznikne ghetto. Tvrdí také, že město chce pozemek prodat pod cenou.

Firmě Pernštejn City se nedaří zahájit stavbu 400 malometrážních bytů v bývalých pardubických kasárnách na Hůrkách už roky. Už několikrát jí zastupitelé odmítli pozemky prodat. Opozice kritizovala věrohodnost podnikatelů i cenu patnáct milionů korun, která se jí zdá příliš nízká.

Pardubičtí radní v pondělí schválili upravenou kupní smlouvu. „Do smlouvy přibylo, že kupující poskytne bankovní záruku ve výši pět milionů korun na demolici. Je to zajištění, že tam opravdu vznikne představený projekt,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek. Pokud by k demolici nedošlo, peníze by připadly městu.

Smlouvu ale ještě musí schválit zastupitelé na svém zasedání, které se bude konat 24. listopadu. A právě tam se dají očekávat další dlouhé debaty a není jisté, zda návrh vůbec projde.

„Určitě je to dobrý krůček správným směrem, ale nic to nemění na tom, co kritizujeme,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas, podle něhož je cena 15 milionů korun až nemravně nízká.

„Kupní cena 324 korun za metr čtvereční v jedné z nejcennějších lokalit Pardubic je podle mého osobního názoru v naprostém rozporu se zákonnou povinností péče řádného hospodáře stanovenou všem orgánům města zákonem o obcích,“ uvedl Haas.

Proč nebyla soutěž, diví se opozice

Opozice navíc kritizuje způsob výběru investora. „Na areál Tesla Kyjevská funguje transparentní soutěž, za kterou jsme radnici několikrát pochválili. Hůrka jsou mnohem větší areál a město ho dává cíleně jen jednomu investorovi. I tady by měla fungovat otevřená a jasná investorská soutěž,“ řekl Haas.

Ani po úpravě smlouvy tak podle něj nebude ODS na zasedání zastupitelstva na 99,9 procent hlasovat pro prodej areálu.

„Politici ODS se snažili ostatní zastupitele přesvědčit, že nabízíme nízkou cenu za pozemky. Ale tak to není. Zmíněných 15 milionů už několikrát schválila pozemková komise města,“ uvedl už před časem pardubický podnikatel Evžen Musil ze společnosti Pernštejn City.

Projekt je postaven hlavně na tom, že byty by nebyly nijak drahé a dosáhli by na ně i mladí lidé.

„Financování by probíhalo přes družstvo. V praxi by to vypadalo tak, že lidé by nám platili zhruba 11 tisíc měsíčně, tedy zhruba obvyklý nájem v Pardubicích. Z toho by se vedle zaplacení energií splácela stavba. Myslím, že to má celé logiku a šanci na ekonomické přežití,“ uvedl Jiří Topolský, který stojí v čele podnikatelské skupiny, jež chce na místě stavět stovky bytů.

Vznikne ghetto, varují zelení

Přestože záměr na výstavbu bytů v bývalém vojenském prostoru zastupitelé schválili už na přelomu roku, stále se objevuje další a další kritika plánů společnosti Pernštejn City.

„Záměr bytové výstavby na Hůrkách je křiklavým příkladem doslovného vytváření ghetta za městem. Není tam vůbec nic, bude tam jenom noclehárna a pusté ulice, protože nikdo jiný nebude mít důvod tam za celý den přijít. Stávající ubytovna je varování a město by se mělo snažit to území využít jinak a nestěhovat do něj lidi, ať už jakékoli národnosti či kupní síly,“ uvedla místopředsedkyně pardubické organizace Strany zelených Olga Pavlů.

Řehounek však takové obavy odmítá. Podle něj výstavba sídliště, ve kterém investoři počítají i s parkem, hřišti, zastávkou městské hromadné dopravy a dalším vybavením, spíše tvorbě ghetta zabrání.

„To, že se jedná o finančně dostupné bydlení, určitě neznamená, že se tam bude stěhovat nějaká spodina. Plánované je to spíše tak, že by se tam mohly nastěhovat mladé rodiny,“ dodal náměstek.