Dělníci staví přístavbu u školky v Raisově ulici v Pardubicích

Dělníci staví přístavbu u školky v Raisově ulici v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Radní vybrali pro stavbu přístaveb u školek nejdražší firmu. Prostě se jim líbila

  • 0
Výběrové řízení na dodavatele přístaveb u mateřských škol vyhrála firma, která nabízela jedno z nejdražších řešení. Radním se líbila, tak jí dali přednost.

Přístavby u šesti pardubických mateřských školek nejsou jen důkazem toho, jak radní bez zábran spouštějí stavby bez potřebných povolení. Ukazují také, jak může na magistrátu v Pardubicích probíhat výběrové řízení na zakázky za desítky milionů korun.

Všech šest soutěží na přístavby školek vyhrála pražská firma Warex, která přitom ani jednou nepodala nejlepší nabídku. Ze sedmi došlých nabídek skončila její nabídka dvakrát na šestém místě, jednou úplně poslední.

Náměstek primátora, Alexandr Krejčíř, který má investice na starosti, argumentuje tím, že komise vybírala také podle architektonické hodnoty. "Warex byl hezčí," řekl.

K šesti vítězstvím Warexu pak už stačila jen magická věta v zápisu z červnové schůze rady města. "Po prostudování nabídek bylo konstatováno, že je nutné srovnávat nejen cenu, ale i užitnou hodnotu a architektonické řešení."

Takové výběrové řízení ovšem ztrácí význam. Radní sice mají právo vybírat nejlepší nabídku i podle jiných kritérií, než je cena. tato kritéria však musí být předem známá.

Jinak by se mohlo stát, že jedna z oslovených společností se "nějakou cestou" dozví, jak se budou nabídky hodnotit a připraví vítězné návrhy, byť nejdražší.

Podle zadaných kritérií se musí došlé nabídky také hodnotit. V případě školek však komise vyhodnocení všech šesti soutěží škrtla a do rady města šla jako vítězná nabídka ta, která se posuzovací komisi prostě líbila.

Technicky jsou přístavby od všech firem srovnatelné

Společnost Warex dodává jeden modul za 4,7 milionu korun. Firma Zrup přitom nabízela městu hned několik variant v rozmezí od tří do 3,6 milionů korun.

Sám Krejčíř rozdíl cen uznal. "U srovnatelných nabídek se pohybujeme v rozdílu kolem sedmi set tisíc korun," řekl. Pak ale mohla radnice na šesti modulech ušetřit přes čtyři miliony korun.

Firmy však nevěděly, co přesně mají nabízet. "Bylo to ze strany města hrozně uspěchané. Nedostali jsme projekt, ani přesné požadavky, raději jsme nabízeli více variant v různých cenových hladinách," řekl obchodní náměstek firmy Zrup, Pavel Heřmanský.

Firmě to ale nebylo nic platné, i když konkurenční nabídky cenou doslova válcovala. Heřmanský také odmítl, že by na trhu byla firma s výrazně odlišnou kvalitou nebo architektonickým řešením. "Mohu stoprocentně prohlásit, že jsme všichni srovnatelní. My navíc nejvíce vyvážíme moduly do Německa, kde jsou nároky na kvalitu i největší," dodal.