Kavárna v opravených sadech čeká na své budoucí využití.

Kavárna v opravených sadech čeká na své budoucí využití. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Občerstvení zajištěno. Radní vybrali nájemce kavárny v Tyršových sadech

  • 3
Pardubické Tyršovy sady se sice slavnostně otevíraly už loni na podzim, ale park stále není kompletní. Městu totiž selhal první plán na pronájem a otevření kavárny u Sukovy třídy. Nyní radní doufají, že vše klapne napodruhé. O Galerii Café se má starat firma Holflor, která za to ročně zaplatí 800 tisíc.

Je to jen pár týdnů, co si pardubičtí radní mysleli, že mají přeměnu Tyršových sadů definitivně za sebou. O tečku za projektem za více než 100 milionů korun se měl postarat soukromník, který si od města pronajme, dovybaví a hlavně otevře kavárnu Galerie Café. Jenže plán na poslední chvíli selhal.

„Majitel firmy s námi úplně přestal komunikovat, museli jsme tendr zrušit,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková na adresu podnikatele, který městu za podnik nabídl milion korun ročně.

Radní se tak museli pustit do druhého kola hledání nájemce. To sice už tak lukrativní nabídky nepřineslo, ale o to více se zdá, že by se kavárna mohla v nejbližší době skutečně otevřít.

„V soutěži nejlépe uspěla společnost Holflor, která nám za roční nájem nabídla zhruba 781 tisíc korun bez daně. Smlouvu bychom měli podepsat během dvou měsíců,“ uvedla Dvořáčková s tím, že politici se už raději připravili na opakování problému z prvního kola.

„Vybrali jsem i druhého a třetího v pořadí. Jedná se o firmy Gurmet Group a CrossCafe z Hradce Králové. První nabídla 707 tisíc za rok a druhá 659 tisíc,“ jmenovala náhradníky náměstkyně, která si však přeje, aby je nemusela oslovovat.

„Pevně věřím tomu, že už vše proběhne v pořádku a my podepíšeme kontrakt s vítězem,“ dodala Helena Dvořáčková.

Radní zatím nechtějí mluvit o přesném datu otevření podniku. Z jejich slov se ale dá vyčíst, že by to mohlo být na začátku parkové sezony, tedy někdy na jaře.

Tyršovy sady

Tyršovy sady, jako rozsáhlý parkový komplex, vznikly v roce 1931, kdy bylo na loukách pod zámkem vybudováno výstaviště pro celostátní Výstavu tělovýchovy a sportu. Na místě bývalého zámeckého příkopu tehdy vyrostlo podle návrhů architektů Řepy, Potůčka a Vetešníka rozlehlé výstaviště, které v době konání výstavy navštívil i československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po skončení výstavy sloužil areál výstaviště jako atraktivní park pro společenské vyžití, po válce však začal upadat. Město sady vloni za více než sto milionů korun opravilo.

„Zatím je na nějaké podrobnosti brzo. Počkáme s tím po dotažení smlouvy. Už nyní ale mohu říct, že firma Holflor, která je v regionu známa dovozem květin, už v oboru kavárnictví podniká a máme na ni dobré reference,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Firma si po převzetí kavárny bude muset nově vybudovaný podnik dokončit a vybavit. To zřejmě zabere několik týdnů. Také se bude muset postarat o provoz WC, které bude pro celý park právě v Galerii Café. „S tím by neměl být žádný problém, budova je na to dimenzovaná,“ doplnil primátor.

Politikům se návrh firmy líbil

Zástupci společnosti Holflor svůj návrh, jak by kavárna měla vypadat, už představili zastupitelům prvního městského obvodu, ve kterém park leží. Politici byli prý s projektem spokojeni.

„Na zastupitelstvu v prosinci nám majitel firmy pouštěl prezentaci, jak by to mělo vypadat, a bylo by to fakt super. Všude rozkvetlé květiny. Akorát, že to jeho pojetí nezapadá do architektonického rázu, který má autorsky chráněný architekt Tomáš Jiránek, který nové Tyršovy sady navrhl,“ uvedl zastupitel prvního obvodu Tomáš Sedlák.

Zbývá ještě vyřešit kaluže

Posledním problémem nedávno otevřeného parku tak zůstává vysoká hladina spodní vody. Po každém větším dešti se řada cestiček v parku dostává pod vodu a s tím se politické vedení radnice nehodlá smířit. „Trvám na tom, že park není opravený tak, jak měl být podle projektu,“ uvedl primátor Charvát, který dílo už také reklamoval u firmy BAK Trutnov. Ta sady opravovala více než rok.

„Reklamační řízení odmítáme, z našeho pohledu je vše v pořádku,“ vzkázali na radnici pracovníci krkonošské firmy.

Tyršovy sady leží pod hladinou nedalekého Labe, takže je jasné, že budou mít vždy problém se spodní vodou. Jenže právě na to měla nákladná oprava, placená z valné části Unií, reagovat.

„Voda se měla v případě nutnosti rozlít po loukách, ale cesty a chodníčky měly zůstat ochráněny. Kvůli tomu tam byly udělány terénní zlomy a další opatření. To se bohužel asi úplně nezdařilo,“ sdělil bývalý náměstek primátorky František Brendl, který měl přípravu projektu na starosti.