Ředitel společnosti ERA Viktor Sotona.

Ředitel společnosti ERA Viktor Sotona. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Radary na nejkrásnějším letišti světa pocházejí z Pardubic

  • 0
Mezinárodní letiště Changi v asijském Singapuru je považováno za nejkrásnější na světě a bylo opakovaně ověnčeno cenami za svůj ekologický přístup a zelení překypující prostředí pro pasažéry. Nyní patří také k nejbezpečnějším. A to díky právě ukončenému rozšíření sítě radarů pardubickou firmou ERA.

Nové budovy a velký počet pojezdových drah způsobily, že síť pozemních stanic MSS od firmy ERA fungující již od roku 2006 nebyla schopna zajistit dokonalý přehled a vidět na všechny stojánky, k nimž letadla zajíždějí. Proto dostala zakázku na jeho rozšíření o dalších 13 pozemních stanic na celkový počet 34.

"Systém je schopen sledovat letadla do vzdálenosti čtyř námořních mil od letiště, navádět je na přistání a mít pod kontrolou veškeré pohyby letounů po všech ranvejích a letištních plochách. Pro sledování pohybu vozidel je navíc využívána stovka majáčků SQUID umístěných například na střeše tahačů, autobusů či vozíků se zavazadly," uvedla mluvčí pardubické společnosti ERA Lenka Stejskalová Reichová.

Letiště Changi je druhé nejvytíženější v Asii

Dodaný systém musel být velmi odolný vůči vysokým teplotám a snášet dobře vlhko. Tropické bouře v době monzunových dešťů přinášejí takové množství přívalových srážek, že všechny stanice musejí být zcela vodotěsné.

Letiště Changi pojmenované podle jedné ze singapurských čtvrtí tak zvýšilo díky umu pardubických techniků svoji bezpečnost. Podle mluvčí to je jedno z nejpůvabnějších a největších světových letišť.

"Podle počtu pasažérů je druhé nejvytíženější v Asii, sedmé na světě a stále roste. Ročně jím projde 51 milionů cestujících, denní rekord je 180 tisíc lidí za 24 hodin," uvedla Stejskalová Reichová.

"Luxusní budovy tří obrovských terminálů jsou plné koberců, vodopádů a zeleně, jsou proslavené botanickými zahradami se sbírkami stovek druhů orchidejí, kaktusů, masožravých rostlin a exotických motýlů," dodala mluvčí.

Na střeše letiště Changi v Singapuru si můžete zaplavat v bazénu. V hale je pak spousta atrakcí jako skluzavky mezi jednotlivými patry, kinosál nebo dětské hřiště.

Na letišti Changi je k dispozici bezplatný internet, nabíječky pro mobily i počítače. Navíc ceny občerstvení nejsou násobkem cen ve městě, příplatek je snesitelný. Terminály propojuje vláček.

Městský stát má zhruba pět milionů obyvatel

Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a přilehlých 54 ostrůvcích při jižní výspě Malajského poloostrova. Název je odvozen ze sanskrtu a v překladu znamená Lví město. Počet jeho obyvatel se blíží 5 milionům, jeho ekonomický význam asijského tygra je však mnohem větší, což dokazuje i vytíženost letiště.

Statistika z května 2013 ukázala, že Changi přijímá lety stovky různých leteckých společností, odbavuje 6 400 letů týdně a spojuje Singapur s 250 městy v 60 zemích. Letiště Changi obdrželo dosud 430 nejrůznějších cen (například Green Mark Gold), především za svůj unikátní přístup k životnímu prostředí – má speciální program pro šetření energiemi a nakládání s odpady.

Tresty za porušení pravidel jsou přísné i pro pasažéry - za znečišťování prostor letiště či kouření se mohou dočkat vysoké pokuty.