Socha Jana Pernera v České Třebové

Socha Jana Pernera v České Třebové | foto: Michal Klíma, MAFRA

Rachitická socha Jana Pernera na kole s křídly provokuje v Třebové

  • 38
Zatímco Pardubice se dosud na sochu stavitele železnic Jana Pernera nezmohly, Česká Třebová ji už má. Stojí na náměstí, které od středy nese Pernerovo jméno. Abstraktní ztvárnění od sochaře Jaromíra Garguláka ovšem působí jako rozbuška. Kolemjdoucí neskrývají, že jsou v šoku.

Náměstí ironických poznámek. I to by mohlo být v těchto dnech jméno pro prostor před nádražím v České Třebové, který se teprve třetí den jmenuje náměstí Jana Pernera.

"Ano, je to věrná podoba Pernera. Poté, co ho přejel vlak," vykřikuje tady takřka naštvaně jeden z kolemjdoucích.

Sochu začali řemeslníci instalovat ve středu. "Styděla bych se za to, být tím, kdo to sem postavil. Tohle má být umění? Nedala bych za to nikomu ani korunu," říká kolemjdoucí Daniela Šlechtová, které se socha zjevně nelíbí.

Socha Jana Pernera v České Třebové

"Vůbec nevím, co to představuje. Aha, to má být železniční kolo. Ale ty brýle mu snad někdo přidělal, ne?" zkoumá sochu nechápavě starší pán.

"Vypadá jako smrt," nebo "jsme snad v Osvětimi?" zakřičí další dva kolemjdoucí.

Najdou se i slova uznání

Avantgardní a spíše abstraktní sochu řada lidí vnímá jako něco na náměstí nežádoucího. Ale je i dost těch, kteří s nimi polemizují.

"Divná," říká slečna, která jde na vlak. "Hodí se sem," namítá další dívka. "Je originální. A bral bych tady takových soch víc," obhajuje dílo Třebovák Štěpán Šutor.

Jsou to spíše mladší lidé, kterým se bronzový Perner líbí. "Socha mne dost překvapila. Představoval jsem si důstojnější ztvárnění Pernera. Ale myslím, že se sem hodí. Fandím tomu. Lepší, než kdyby tady byla nějaká klasika," říká mladý muž s kočárkem, Jan Kovář.

Socha Jana Pernera v České TřebovéSocha Jana Pernera v České Třebové

Třebovského Pernera vytvořil sochař Jaromír Gargulák. Mezi jeho další díla rachitické pojetí muže na kole s křídly zapadá. Gargulák tvoří sochy tak, že je nejprve vytvaruje ze včelího vosku, ten pak obalí hmotou, která se stane formou pro odlití sochy. Takový postup je pak na výsledném tvarování znatelný. Bez souvislostí s jeho i jinou soudobou figurální tvorbou ale působí Perner mírně řečeno dráždivě.

CO VY NA TO?

Líbí se vám socha Jana Pernera? Nechybí Pardubicím takový pomník? Diskutujte pod článkem, hlasujte v anketě, nebo pište na redpa@mfdnes.cz.

"Každý jedinec může mít svůj názor na umělecké dílo. Hodnotu sochy určí čas. Od toho je umění, aby se na něj lidé podívali, někoho osloví, jiného neosloví," říká starosta Třebové Jaroslav Zedník.

Se soutěží byly problémy

Sochu vybralo město v soutěži, které se nakonec zúčastnili jen čtyři tvůrci. Česká komora architektů soutěž napadala jako neregulérní. Nelíbilo se jí v podstatě ale jen to, že město nevypsalo odměny pro druhé a třetí dílo v soutěži a že porotu nerozdělilo na závislou a nezávislou část.

V komisi seděli lidé pracující v kultuře ve Třebové, architekt města, starosta sousedního Ústí nad Orlicí, který je sám výtvarník, i starosta Zedník. Byl pro něj Gargulákův návrh favoritem? "Bez komentáře," říká Zedník.

Socha včetně odlití, přepravy, montáže a dalších souvisejících prací přišla na dva miliony a jedenáct tisíc korun. Na náměstí není jediným novým výtvarným prvkem. Je tady i otáčivá zeměkoule, posazená na vodní hladině, a vodní kaskáda.

Líbí se vám socha Jana Pernera v České Třebové

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 24. září 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 809
Ne
Ne 714