Z opravárenského učiliště  v Králíkách mělo být podle návrhu kraje jen ...

Z opravárenského učiliště v Králíkách mělo být podle návrhu kraje jen detašované pracoviště žamberecké střední školy. Studenti se s tím nesmířili a ve středu připravovali transparenty na čtvrteční protest. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Protesty zabraly, hejtman ustupuje. Střední školy kraj narychlo neruší

  • 1
Zastupitelé Pardubického kraje měli ve čtvrtek odpoledne rozhodnout o splynutí deseti středních škol, které před dvěma týdny schválili bez jakékoliv diskuse s veřejností krajští radní. Jenže schvalovat kontroverzní návrh nebudou.

Plán vyvolal velké protesty starostů, učitelů i studentů. A hejtman Pardubického kraje Martin Netolický ve středu oznámil, že ve čtvrtek bude plán projednán na zastupitelstvu, ale rozhodnutí se odsouvá na únor až poté, co o něm budou debatovat ředitelé a zaměstnanci škol, starostové i odborníci.

"Na počátku roku osobně navštívím nejvíce ohrožené školy. Zároveň požádám o svolání mikroregionů k dané problematice," uvedl Netolický.

Kraj plánoval například vystěhování gymnázia ve Vysokém Mýtě z jeho historické budovy do stavební školy a utlumení víceletého gymnázia. Radní hodlali zrušit třemošnické učiliště, anebo spojit jevíčské gymnázium s moravskotřebovským s tím, že v Jevíčku by zůstalo jen detašované pracoviště.

Podezření vzbuzují pochybné podklady i utajení

Krajští radní se ocitli po schválení splynutí škol pod silnou kritikou ze dvou důvodů. Nepopulární opatření připravili v utajení tak, že se o něm ředitelé škol i starostové dočetli až z novin. Později se ukázalo, že rušení škol se má dít na základě podkladů, které vzbuzují velké pochybnosti.

Pardubický kraj může snížit počet škol kvůli úbytku dětí. Politici by však měli mít pro své kroky argumenty. A právě jejich absenci jim kritici chystaného kroku vyčítají.

Kontroverzní je například chystaná přeměna jevíčského gymnázia na detašované pracoviště gymnázia moravskotřebovského. Bývalý dlouholetý ředitel gymnázia v Jevíčku Dag Hrubý tvrdí, že by rozhodnutí radních respektoval, pokud by Gymnázium Moravská Třebová bylo lepší.

"Není problém dokázat, že zejména v oblasti vzdělávání, v soutěžích a olympiádách, ale i v oblasti materiálního zázemí je Gymnázium Jevíčko na tom lépe," napsal hejtmanovi Hrubý. Pokud zastupitelé návrh schválí, bude to podle něj mocenské rozhodnutí.

"Nebude ničím mimořádným, je to obvyklý standard současné politiky. Jevíčko nemá takovou politickou sílu jako Moravská Třebová," uvedl.

Hejtman předem odmítá emotivní útoky

Nedůvěru budí i důvodová zpráva ke sloučení gymnázia a stavební školy ve Vysokém Mýtě. Předsedkyně sdružení rodičů vysokomýtského gymnázia Zdenka Fenclová má jasno. "Materiál je postaven velmi jednostranně a účelově," uvedla.

Hejtman Martin Netolický nyní slibuje, že se vedení kraje už bude chovat jinak.

"Definitivní rozhodnutí učiníme až na únorovém jednání po dostatečném prodiskutování s řediteli a zaměstnanci škol, samosprávami, ale i odbornou veřejností," uvedl.

Hejtman doufá, že debata na jednání zastupitelstva, kam se chystá asi šest stovek studentů z celého Pardubického kraje, bude věcná. "Musím předem odmítnout emotivní útoky a vystoupení," uvedl.