Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice František Liška na archivním snímku | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Propuštěný primář už vysoudil miliony. A má teď šanci získat ještě víc

  • 62
Vzpoura podřízených proti primáři gynekologie a jeho následný vyhazov v roce 2010 už přišel chrudimskou nemocnici na více než sedm milionů korun. Dnes se ukázalo, že účet není pravděpodobně konečný.

Výpověď, kterou dala Chrudimská nemocnice bývalému šéfovi gynekologicko-porodnického oddělení Františku Liškovi před šesti lety, byla podle pravomocného rozhodnutí soudu neplatná. Nemocnice poslala lékaři v roce 2013 výpověď znovu, ale Okresní soud v Chrudimi teď rozhodl, že je neplatná též. To znamená, že Liška opět může po nemocnici požadovat peníze.

„Výpověď nebyla daná určitě tak, aby bylo nezaměnitelné zdůvodnění všech okolností,“ uvedla soudkyně Soňa Soukupová.

Nemocnice už v roce 2014 musela po prohraném soudním sporu o první výpověď vyplatit Liškovi částku, jejíž přesnou výši nikdy nezveřejnila. Manažeři hovořili o sedmi až osmi milionech korun.

Šéf nemocnice vytýkal primáři manažerské selhání

Nyní reálně hrozí, že propuštěný primář bude u soudu s úspěchem žádat po nemocnici náhradu za ušlou mzdu i za období po roce 2013.

„Výpověď číslo dvě mu byla dána na doporučení tehdejších právních zástupců nemocnice a samozřejmě se souhlasem představenstva,“ uvedl bývalý ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger, který je nyní náměstkem generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje, jejíž je chrudimské zdravotnické zařízení součástí.

Šéf gynekologicko-porodnického oddělení František Liška musel z chrudimské nemocnice odejít poté, co se proti němu postavili všichni jeho podřízení. Hrozili, že skončí, když neopustí nemocnici on. Tehdejší ředitel Tomáš Vondráček ho propustil. Vytýkal primáři manažerské selhání.

Liška dostal nejdříve v březnu 2010 od nemocnice výtku a byl vyzván, aby nedostatky do konce měsíce napravil. Pak byl propuštěn. Soudy ale konstatovaly, že personální vybavení oddělení je primárně podle organizačního řádu v kompetenci vedení nemocnice. A nařídily nemocnici vyplatit 41 platů s úroky.

Pokud soudy pravomocně rozhodnou, že je neplatná i druhá výpověď, Liška by se teoreticky měl na své místo vrátit. S tím však Nemocnice Pardubického kraje nepočítá. Manažeři naopak věří, že Liška už nevysoudí miliony jako v prvním případě.

„On pracuje, vydělává, má soukromou ambulaci. Předpokládám, že soudy zohlední částku, která mu byla vyplacena a zváží, zda to byla dostatečná kompenzace,“ uvedl Ninger.