Pracovníci celní správy se v prostorách pardubického vlakového nádraží pohybují na svých kontrolách poměrně často. Studentům se jejich prohlídky nelíbí.

Pracovníci celní správy se v prostorách pardubického vlakového nádraží pohybují na svých kontrolách poměrně často. Studentům se jejich prohlídky nelíbí. | foto: Celní úřad Pardubického kraje

Šikana, stěžují si studenti v Pardubicích na časté šacování celníky

  • 22
Ve vlakových spojích na koridoru směrem od polských hranic probíhají pravidelné kontroly celní stráže. Ta pátrá třeba po pašovaných lécích. Jenže vlakem cestují také studenti a těm se nelíbí, jak často se na ně celníci zaměřují.

Studenti, jezdící do Pardubic na koridoru směrem od Chocně, si v poslední době zvykají, že kromě dohánění studia musí v kupé vlaku počítat ještě s poněkud méně důstojným trávením cesty. Tím jsou důkladné a časté kontroly celníků.

Nejednu už zažil student David Talacko. A vzhledem k tomu, že není pašerák, se netají tím, jak mu zevrubné kontroly přijdou nedůstojné.

"Najednou se zjevili tři celníci před dveřmi kupé. Podívali se na sebe a pokývli hlavami. Mně už bylo jasný, že jdou po mně. Jeden z nich vešel dovnitř a ti zbývající dva celníci obklíčili dveře z kupé, asi abych případně nemohl utéct," popisuje svoje první setkání s celní stráží během cesty do školy Talacko.

Následuje popis, jak mu celníci prohledávají batoh, kapsy, listují sešity, a dokonce do svého síta berou i studentův tablet. "Z toho jsem nebyl zrovna nadšený. Odhalili navíc všechen nepořádek, který v batohu mám. Pozastavili se pouze nad prášky na bolest žaludku," říká student.

Mluvčí pardubického celního ředitelství Václav Kánský říká, že prohlídky jsou součástí pátrání po neprocleném zboží, pocházejícím ze zemí mimo Evropskou unii.

Pátrat po zakázaném zboží musíme i ve vlacích

"Pátráme také po zboží, jehož držení je v Unii zakázané, například chránění volně žijící živočichové, planě rostoucí rostliny, padělky, drogy nebo suroviny k jejich výrobě, předměty kulturní hodnoty," uvedl Kánský.

Je pravda, že zejména trasa od polských hranic je oblíbeným kanálem pro pašeráky léků, sloužících k výrobě drog. V Polsku jsou totiž mnohem snáz sehnatelné a výrobci si tam pro ně jezdí "ve velkém" často právě vlakem.

Pašované zboží na koridoru

* Letos v březnu při kontrole vlaku jedoucího z Polska do České republiky si hlídka celníků vytipovala dvě ženy a jednoho muže z Čech. V útrobách zavazadel ukrývali celkem 5 712 tablet léku Cirrus.

* Vloni v říjnu celníci v rychlíku odhalili tajnou skrýš s marihuanou, k níž se ale nikdo nehlásil.

* Letos v březnu celní inspektoři zajistili ve vlaku části chráněných mořských živočichů, mezi nimi i vzácné korály a lastury zévy obrovské.

* Vloni v červnu se jednadvacetiletý mladík pokusil propašovat do Česka desítky tisíc tablet léku, z něhož lze vyrobit drogy. Celníci z kraje ho zadrželi ve vlaku z Polska.

Například letos v březnu celníci při běžné vlakové kontrole odhalili ženu, která vezla několik tisíc tablet, které lze zneužít k výrobě pervitinu.

"Mohu potvrdit, že v poslední době evidujeme zvýšený počet záchytů zakázaného zboží, přepravovaného po železnici v rámci mezinárodní přepravy," uvedl Kánský.

Jenomže studentům se nelíbí, že do síta podezřelých spadne každý, kdo sedí ve špatném vlaku a má třeba jen trochu "moderní" oděv.

"Myslím si, že po mně šli, jelikož mám rád pohodlný oblečení: na sobě šedý volnější rifle, na zádech bílo-černě pruhovaný batoh. Myslím si, že si záměrně vybírají takovéto typy lidí," uvedl Talacko.

A hned přidává k dobru další zážitek, kdy si ho celníci vyčíhli v nádražní hale a po kontrole dokladů i s kamarádem přinutili, aby šli s nimi ke služební dodávce.

"Vedli nás přes celou nádražní halu k autu, jak nějaký trestance, což nebylo příjemné, jelikož na nás každý koukal a myslel si, co jsme provedli. Probíhalo to asi tak, že před námi šel celník, co s námi mluvil, potom jsme šli my a za námi šli zbylí dva celníci," popsal Talacko.

Studentů, kteří mají podobné zážitky z cesty do nebo ze školy, je mnoho. I když ne každý má odvahu sdělit své jméno.

"Když k nám přišli, ani nepozdravili a chtěli doklady, aniž by řekli důvod. Řekli, že půjdeme s nimi k autu, postupně nám prohledali batohy a kapsy. Když nic nenašli, tak nám ani nepoděkovali ani se neomluvili," uvedl další student, jeho jméno redakce zná, ale on si nepřál jeho zveřejnění.

Jednoho studenta už jsme chytli

Podle mluvčího celního ředitelství mají i kontroly studentů své opodstatnění. "V loňském roce jsme zaznamenali jeden případ, kdy student měl u sebe 160 dávek halucinogenní drogy, trestným činem je pak držení již pěti těchto dávek," řekl Kánský s tím, že častějšími případy je nelegální držení marihuany.

Je však jeden loňský nález halucinogenních látek dostatečný důvod k cílené kontrole studentů, kteří takové chování považují za šikanu ze strany státu? Snad jedině z pozice síly. "Bylo to velmi ponižující a neskutečně trapný, když mě vedli přes celou tu nádražní halu. Je to asi zbabělý, ale říct ne jsem si nedovolil, abych neměl ještě větší problémy," dodal student.