Vězni opouštějí pardubickou věznici. Ilustrační foto: Michal Klíma, MAFRA

Vězni opouštějí pardubickou věznici. Ilustrační foto: Michal Klíma, MAFRA

Propuštění vězni nemají kam jít, pardubická noclehárna je ale volná

  • 0
Nejenže po novoroční prezidentské amnestii odešlo z pardubické věznice tři sta vězňů, ale další bývalí trestanci přijíždějí do města z ostatních věznic. Velká řada z nich však řeší v lednu krajně nepříjemný problém - nemají střechu nad hlavou a nemají kam jít.

Desítky lidí se tak obrací na magistrát se žádostí o pomoc v tíživé situaci. "S postupným propouštěním amnestovaných přibyla práce i kurátorce sociálního odboru pardubického magistrátu. Během šesti dnů se na ni obrátilo se žádostí o pomoc 42 bývalých vězňů," uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Jenže pomoc se hledá jen velmi těžko. Většina z příchozích totiž nemá žádný domov a ani šanci, že ho v dohledné době nějak získají. Navíc propuštění vězni zhusta odmítají nabízený azyl.

S výjimkou kurátorky nemá magistrát co nabídnout

"Dvě třetiny z nich nemají střechu nad hlavou, nemají se kam vrátit. Do azylového domu či do noclehárny se většinou uchýlit nechtějí. Přežívají, kde se dá, většina z nich najde přespání u kamarádů, případně na nádraží, ve squatech a podobně. My jim ale, s výjimkou služeb sociální kurátorky, nemáme co nabídnout," řekla vedoucí sociálního odboru na pardubickém magistrátu Jana Procházková.

Zkušenost, že lidé přicházející z výkonu trestu netouží po životě v dalším kolektivním zařízení, potvrzuje také koordinátor azylového domu pro muže a noclehárny Lukáš Hnát.

"Zatím se na nás obrátilo asi pět lidí. V azylovém domě je sice prakticky obsazeno, ale noclehárna plně využita není. Přitom informovanost by neměla být problémem, v terénu máme lidi, kteří vyhledávají ty, kteří nemají střechu nad hlavou, a nabízejí jim naše služby," uvedl Lukáš Hnát.