Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Primátorka připustila likvidaci organizátora Velké pardubické

  • 9
Buď souhlas se záchranným plánem, nebo půjde Dostihový spolek Pardubice ke dnu. Takový plán předestře ostatním akcionářům organizátora Velké pardubické a dalších dostihů primátorka Štěpánka Fraňková. Město je ve firmě s tristními hospodářskými výsledky největším podílníkem.

"Před valnou hromadou se musíme domluvit s dalšími akcionáři na tom, co bude dál. Pokud ani to nevyjde, nevylučuji možnost, že Dostihový spolek povedeme k řízené likvidaci," připustila ve středu vůbec poprvé primátorka Štěpánka Fraňková.

Účetní uzávěrky mluví jasně: Dostihový spolek je na tom špatně. Město má sice plán, jak ho zachránit finanční injekcí, ale potřebuje k tomu minimálně dvoutřetinovou podporu akcionářů.

Druhý největší akcionář návrh na záchranu odmítl

Radnice ke svým padesáti jedna procentům akcií potřebuje přidat ještě minimálně šestnáct procent dalších hlasů, aby se mohla pustit do záchranného plánu.

Dali byste spolku peníze?

Anketa mezi akcionáři

Miroslav Petráň (1,24% akcií)
Jasné je, že musíme stabilizovat dostihový spolek. Nevylučuji žádnou možnost, tedy ani navýšení základního jmění či řízenou likvidaci firmy.

Petr Pucandl (2,90% akcií)
Na řízenou likvidaci Dostihového spolku to snad ještě není. Když bude postoj akcionářů jednotný, jistě řešení najdeme, o navýšení prostředků uvažujeme.

Vladimír Engelmajer (6,53 %)
Nemyslím, že navýšení jmění je dobrá cesta. Spíše snížení by vedlo ke stabilizaci firmy.

Jako první se nabízela dohoda s druhým největším akcionářem Martinem Vokálem, který má téměř čtvrtinu akcií. Jenže ten byl první, kdo návrh odmítl. "Bohužel, jednání s druhým největším akcionářem panem Vokálem i po našich ústupcích selhala. Ve hře je tak oslovení dalších menších akcionářů," řekla Fraňková.

Takzvané navýšení základního jmění znamená, že by akcionáři museli sáhnout do vlastní kapsy a přispět částkou 300 korun na každou drženou akcii proto, aby se Spolek dostal z problémů, do kterých se během uplynulých let sklouzl.

Z dokumentu, který je přístupný na internetu, vyplývá, že v případě Vokála by částka dělala kolem 690 tisíc korun. Navíc ani ostatní akcionáři nejsou příliš nakloněni tomu, aby se v problémech zmítající dostihová akciovka zachraňovala pumpováním jejich peněz do placení dluhů.

"Nemyslím, že je to nejlepší cesta. Jsou jiné prostředky, které mohou vést ke stabilizaci společnosti," řekl Vladimír Engelmajer. Ten vlastní 667 akcií a je tak třetím největším akcionářem.

Základní jmění město může navýšit z vlastní kapsy

Takzvaní minoritní akcionáři se proto chtějí poradit ještě před zasedáním valné hromady Spolku. "O nabídce radnice uvažujeme. Chceme se proto sejít, bylo by dobré, kdyby byl postoj malých akcionářů jednotný. Na valné hromadě už čas hledat shodu nebude," řekl Petr Pucandl, který je na páté příčce žebříčku s 296 akciemi.

Bez ohledu na to, jak jednání s akcionáři dopadne, má radnice v plánu variantu, že by navýšení základního jmění zatáhla sama z městské kasy. Tím by přišla o více než tři miliony korun. "Prioritou je záchrana akciovky. Pokud si akcionáři uvědomí, že to děláme pro ně, měli by na to přistoupit," řekl náměstek primátorky a člen představenstva Spolku Jiří Rozinek.

I on však připouští, že pokud se dohoda s ostatními vlastníky akciovky nepovede, do hry vstoupí řízená likvidace Spolku. "Neznamená to ale konec dostihů. Jen by Spolek nahradila třeba příspěvková organizace nebo veřejně prospěšná společnost," dodal.

,