Primátor Pardubic Martin Charvát.

Primátor Pardubic Martin Charvát. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za nákupem hokejového klubu si stojím, zopakoval primátor Pardubic

  • 8
Stačila jedna porážka v baráži a pardubičtí politici už zpochybňují nákup hokejového klubu ze strany města. Část zastupitelů také nechce platit Romanu Šmidberskému desetimilionovou půjčku, kterou dal ještě z pozice majitele hokeje Dynamu.

Přesně jak se dalo čekat - Dynamo Pardubice nezvládlo vstup do baráže o udržení extraligy a z hokeje se hned stalo ostře debatované téma na zasedání městského zastupitelstva. Hlavně opoziční zastupitelé kritizují radní za to, že v půlce ledna koupili od Romana Šmidberského přes 50 procent akcií klubu za 12,5 milionu.

„Nějak jsme v té euforii zapomněli, že nakupujeme klub, který může spadnout, a ty akcie vlastně budou bezcenné,“ uvedl lídr Sdružení Pardubáci František Brendl.

Ten se obává především toho, že pokud baráž dopadne špatně, radní budou muset lít do klubu další veřejné peníze.

„Vůbec si neumím představit, že bychom tady hlasovali o dalších půjčkách pro hokej. Myslím, pane primátore, že kdyby šlo o vaše soukromé peníze, tak byste v otázce hokeje hlasoval jinak,“ doplnil František Brendl.

Primátor města Martin Charvát však oponoval tím, že jako člen dozorčí rady ručí majetkem za hospodářské výsledky klubu a že i tak si stojí za tím, že radnice Dynamo koupit měla.

„Bylo to dobré rozhodnutí. Nejsem alibista, byla šance klub koupit, tak jsme ji využili. Stále věřím, že trenéři Miloš Holaň a Pavel Marek či manažer Dušan Salfický jako odborníci udělali vše pro to, aby to dobře dopadlo,“ uvedl Charvát.

„Na druhou stranu nikdo to za hráče na ledě neuhraje. To musí zvládnou sami. Pokud to nedokážou, tak si extraligu hrát nezaslouží,“ dodal primátor.

Celkem logicky byla debata i o penězích, které zástupci radnice pošlou na účet Romana Šmidberského. Částka 12,5 milionu korun za akcie vypadá (ostatně stejně jako v lednu) vzhledem ke stavu klubu jako poměrně vysoká, ale nikdo s ní už nic neudělá. Zastupitelé však zpochybňují dalších deset milionů, které Šmidberský přes jednu ze svých firem půjčil Dynamu, a radní mu peníze vrátí.

„Nechápu, jak můžeme posvětit smlouvu, kterou na obou stranách transakce podepsal jeden člověk - Roman Šmidberský. Ten si půjčil peníze vlastně sám sobě a my to nyní zaplatíme z veřejných peněz,“ uvedl Brendl.

Opoziční zastupitel uváděl věci na pravou míru

Takový závěr primátor Charvát sice odmítl s tím, že za Dynamo podepisoval půjčku tehdejší generální manažer klubu Pavel Rohlík, ale zastupitel za ODS Karel Haas ho vyvedl z omylu.

„Šlo o dvě půjčky za tři a sedm milionů korun a skutečně je podepsal na obou stranách Roman Šmidberský a za klub s ním i Pavel Rohlík,“ uvedl Haas. „Díky za upřesnění, omlouvám se za chybu,“ řekl k tomu primátor.

Fakticky čtvrteční debata neznamenala nic převratného, ale velmi jasně ukázala, jak hokej bude nadále hýbat pardubickou veřejností, a to nejen tou politickou. Ostatně do kritiky transakce se už pustil i trenér Karel Franěk, který v roce 1987 přivedl Teslu Pardubice k historicky druhému titulu mistrů republiky.

„Vůbec jsem nepochopil, proč město kupovalo klub v době, kdy bylo jasné, že půjde do baráže. Navíc kroky nového vedení na mě nepůsobily, že ti pánové vědí, co dělat. Celé to na mě dělá dojem, že šlo jen o to zachránit Romanu Šmidberskému jeho peníze. Jiný smysl vážně nevidím,“ uvedl manžel bývalé primátorky Štěpánky Fraňkové.

V každém případě by se situace výrazně zklidnila, kdyby hokejový tým extraligu udržel. Pokud se to nepovede, radní budou mít potíže s obhajobou nákupu a sháněním hlasů pro další podporu klubu, který po případném pádu do I. ligy přijde o značnou část příjmů.