Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Pošli mi 40 korun, prosila „kamarádka“. Důvěřivost ženu stála 52 tisíc

  • 29
Kamarádce měla poslat jen „drobné“. Jenže devětadvacetileté ženě místo toho zmizelo z účtu přes 52 tisíc. Přístupová hesla od svého konta totiž poslala přes internet neznámému podvodníkovi.

Pokud by se stejně staré kamarádky setkaly osobně, nemusela žena z Pardubicka o desetitisíce přijít. „Kamarádka“, která poprosila o převod 40 korun, však seděla kdesi u internetu. První pokus o zisk peněz se nicméně nezdařil, jelikož systém bankovních převodů byl zrovna odstaven.

Žena v údajné finanční tísni ale byla neoblomná a na své žádosti trvala. Z profilu na sociální síti tedy přišla k podvedené stejná prosba.

„Žena v domnění, že pomoc potřebuje opravdu její kamarádka, chtěla žádosti vyhovět a zaslala ji proto přístupový kód, na základě kterého by byl proveden převod peněz. S tím poškozená souhlasila a poté jí přes sociální síť odeslala další kódy,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

K „vysátí“ účtu důvěřivé ženy pak stačilo pouze pár minut. Původně půjčené peníze skončily na kontě společnost provozující internetový prodej.

„V tuto chvíli není zřejmé, s kým podvedená žena doopravdy komunikovala. Na internetový profil kamarádky se mohl „nabourat“ kdokoliv, komu se podařilo získat její heslo. Za podvod v prvním odstavci by pachateli v případě jeho dopadení a uznání viny hrozilo až pětileté vězení,“ dodala Maturová.

Kvůli podobným případům internetové kriminality policisté apelují na všechny uživatele různých sociálních sítí, aby na takové výzvy nereagovali. Stejně tak se mají zdržet i jakýchkoliv informací o dlouhodobých plánovaných cestách, během kterých zůstanou jejich domy a byty prázdné.

Policisté rovněž nedoporučují umisťovat na sítě fotky s vybavením domácnosti, protože i k nim se v případě nedostatečné ochrany soukromí na síti mohou dostat potenciální zloději.