Město  muselo bránit některé architektonické počiny městského architekta Přemysla Kokeše.

Město muselo bránit některé architektonické počiny městského architekta Přemysla Kokeše. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Předvolební inventura: Vstřícné lanškrounské radnici utekly peníze

  • 0
Obyvatelé Lanškrouna se v končícím volebním období dočkali obnovy Dělnického domu, skládky, oprav škol i ulic. Ale na větší investice nebyla radnice schopná sehnat peníze z evropských fondů, což město hodně limitovalo.

Před čtyřmi lety soutěžilo o přízeň voličů v Lanškrouně celkem osm volebních stran a stejný počet je jich i letos. Volba pro město i Strana zdravého rozumu však už další soupeření vzdaly, místo nich se objevila TOP 09 a Zemanovci.

Starosta Martin Košťál (ODS) i jeho místostarosta Jan Šebrle (KDU-ČSL), který je na radnici už dvacet let, kandidují znovu. Před koncem minulého volebního období se mohli chlubit velkými stavbami, jako byly Hala B. Modrého či nový Domov seniorů.

NEUSTÁLÉ SPORY

Opozice vedení Lanškrouna nic nedarovala, zastupitelé se nezřídka rozcházeli ve zlém. "Z mého hlediska měl starosta hodně těžké prosazovat i dobré myšlenky, měl velice silnou a přitom nekonstruktivní opozici, utápěli se v nekonečných hádkách. Jak jsem o starostovi neměl původně dobré mínění, tak se s postupem času obávám, že všechno, co přijde, bude jenom horší," řekl například podnikatel Petr Vičar z úspěšné lanškrounské firmy Lux-Ident. .
"Nelíbí se mi, že současné zastupitelstvo je silně polarizované a vzájemné spory neprospívají rozvoji města," potvrdil lídr TOP 09 Pavel Dvořáček.
Opozice jasně říká, co chce a nechce.
"Snížíme počet úředníků ve městě a městských organizacích. Dotace nepůjdou na výlety vrchnosti a úředníků do ciziny. Prosadíme efektivní společné nakupování. Zrušíme funkci městského architekta." Tyto a další návrhy volební strany Můj Lanškroun příznivce současné koalice provokují. Zimní stadion postavený bez dotací a zdi za tři miliony korun postavené podle návrhu městského architekta Přemysla Kokeše vadí i kandidátovi seskupení Můj Lanškroun Janu Kolomému či lídrovi Zemanovců Jiřímu Flugrovi.
"Obě zdi jsou prvním krokem k vybudování městské uzavřené zahrady ve stylu litomyšlské Klášterní zahrady a vychází z názvu zahrada, tedy ohraničeného upraveného prostoru za hradbou. Pivovarská zahrada bude sloužit spíše dětem a rodičům, Zámecká spíše seniorům," reagoval Přemysl Kokeš a připomíná, že stavby zdí byly zadávány v době ekonomické konjunktury a radnice využila dotaci.
Někteří opozičníci se nemohou smířit s odmítnutím odkoupení opraveného Nového zámku u Rudoltic, ač město disponovalo předkupním právem. Lídrovi ČSSD Bohumilu Bernáškovi se nelíbí, že radnice letos o 15 procent snížila v rozpočtu peněžní prostředky na provoz škol.

Nynější bilance je výrazně chudší. Chybí připravovaný dům pro spolky a vzdělávání dětí mládeže, nová plovárna, zpozdila se i stavba sportovního areálu.

Dnes aspoň může vedení města poukazovat například na úspěchy v celorepublikových hodnoceních týkajících se nadstandardního zveřejňování informací, v soutěži webových stránek, v pořadí měst z pohledu kvality života. Anebo na větší investice typu rekonstrukce Dělnického domu či velké výdaje do škol a do komunikací.

Na vysvědčení byly i trojky

O to víc starostu trápily trojky, které obdržel při hodnocení MF DNES za oblast kultury a bezpečnosti. V tom prvním případě k tomu přispěl dlouhodobě nefunkční kulturák neboli Společenský dům.

"Kultura u nás není v žádném případě opomíjena, naopak považuji za úspěch, že jsme Společenský dům získali do vlastnictví města a ukončili jsme konečně vztah s nájemcem, který jeho provoz neutáhl. Také jsem nepochopil trojku za bezpečnost, pořídili jsme kamerový systém, máme 24 hodinovou službu městské policie, v objasňování trestné činnosti či přestupků je zdejší policie nadprůměrná," brání se starosta.

V minulém období si vedení města získalo sympatie části voličů například prohlášením, že nedovolí na svém území stavět větrné elektrárny, zároveň muselo bránit některé architektonické počiny městského architekta Přemysla Kokeše.

O tom, do jaké míry se přenesou dosavadní půtky mezi stranami i do zastupitelstva, rozhodnou brzy voliči a nová sestava, kterou posadí do čela města. Dají se očekávat diskuse o snížení počtu úředníků, počtu výjezdů do ciziny v rámci partnerských kontaktů i o neustále pozměňovaném projektu spolkového domu, respektive návštěvnického centra "Experimentarium Marci" na Pivovarském náměstí.

Opravovat chtějí všichni, ale možná každý něco jiného

Na některých tématech by se však zástupci stran mohli dohodnout, ať dopadnou volby jakkoli. "Shodneme se například na potřebě rekonstrukce Společenského domu a oprav ulic ve městě, ale nemusíme se už shodnout na tom, jak rekonstrukci Společenského domu financovat a které ulice opravovat," řekla dvojka ODS Martin Košťál.

Další společnou prioritou bude chystaná stavba polikliniky. "Mezi politickými subjekty je shoda v tom, že je nutno zlepšit podmínky pro poskytování zdravotní péče. Liší se ovšem názory na způsob financování," řekl lídr ČSSD Bohumil Bernášek.

,