Terminál v České Třebové - Slavnostní otevření. (15. září 2010)

Terminál v České Třebové - Slavnostní otevření. (15. září 2010) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Předvolební inventura: po stavbě sci-fi terminálu šetří Třebová každou korunu

  • 0
Měsíc před volbami se České Třebové podařilo otevřít dopravní terminál za 330 milionů. Ten bude asi nejvýraznější vzpomínkou na starostování Jaroslava Zedníka. Ale co chodníky a sídliště? ptají se konkurenti.

Když starosta České Třebové Jaroslav Zedník na začátku tohoto volebního období předváděl vizualizaci moderního dopravního terminálu, málokdo mu věřil. Projekt vypadal jako ze sci-fi filmu

"Samozřejmě jsem poslouchal řeči, že jsem megaloman," říká Zedník.

Terminál dnes stojí. I když starostovi kolegové ze zastupitelstva mají pocit, že před volbami si Zedníkovi Nezávislí tento i další úspěchy přisvojují až moc. (více o dopravním terminálu se dočtete zde)

"Myslím, že nezaznívá pravda, že se na té práci podílí více lidí než jen pan starosta," říká k uplynulému období zastupitel ČSSD Martin Netolický.

I kvůli terminálu jsou uplynulé čtyři roky ve Třebové obdobím velkého utrácení.

Čtěte v úterní MF DNES: Poslední díly předvolební inventury čtěte v úterní speciální příloze MF DNES ke komunálním volbám.

.

"Od roku 1989 se v České Třebové neinvestovalo tolik jako v uplynulém období," říká Josef Kopecký, lídr kandidátky ODS. Třebová otevřela moderní sjezdovku, postavila zimní stadion, přestavěla Malou scénu nebo rekonstruovala kulturní centrum.

"Možná jsme pro velké projekty odsunuli běžné věci. Máme krásný terminál, ale na druhou stranu máme trochu problém, jak vypadají naše chodníky a silnice," dodává Kopecký.

Na chodník dotaci nedostaneme, oponuje starosta

Podle Zedníka to není pravda. "To je hloupost. Opravy chodníků a komunikací si město hradí z vlastních prostředků. Ročně jsme na to vynakládali deset milionů. Na chodníky ani komunikace si nemůžeme říct o dotace, proto to nejde tak rychle," říká Zedník.

A nesouhlasí ani s další výtkou ODS, že se zapomnělo na opravu sídlišť, kde chybí parkoviště nebo dětská hřiště.

"Dokončili jsme revitalizaci největšího sídliště Lhotka. Tam se investovalo asi 16 milionů korun. Teď připravujeme sídliště Křib, ale zatím nejsou všechny pozemky ve vlastnictví města," říká Zedník.

NEJTĚŽŠÍ JE PŘESVĚDČIT OSTATNÍ, ŘÍKÁ STAROSTA

Jaroslav Zedník, který vedl Českou Třebovou už v předchozím volebním období, předvedl o minulých volbách zdrcující výhru svého sdružení Nestraníci. V zastupitelstvu, které má 27 členů, získali jedenáct křesel. Zedník míní, že toho nezneužíval, a kandiduje znovu.

Co se za poslední čtyři roky v České Třebové nejvíce povedlo?
Myslím, že se podařila spousta věcí. Postavili jsme dopravní terminál, dostavěli zimní stadion. Hodně jsme investovali do základních škol, opravili jsme dvě školy a pracujeme na třetí. Investovali jsme výrazně i do mateřských škol. Postavili jsme i polikliniku.

Co se vám naopak nepodařilo?
Chtěli jsme investovat do koupaliště, ale bohužel jsme na to nesehnali evropské fondy. Odstoupili jsme od stavby parku Benátky po sporech s nadací Proměny. Teď tento projekt připravujeme s dotací ministerstva životního prostředí. Park bude, jen asi o půl roku později. Jinak si myslím, že není něco, co by se zásadně nepovedlo.

Co pro vás bylo během té doby nejtěžší?
Velmi těžké je o zvolených prioritách přesvědčit zastupitelstvo a hlavně na to sehnat peníze. Těžké je vlastně skoro všechno ve městě. Máte 17 tisíc obyvatel a spousta lidí má na věci jiný názor, jsou i úzké skupiny zaměřené jen na svou činnost. Člověk by měl mít na paměti, aby město dělalo investice pro co nejširší veřejnost. Vybalancování toho, co je prioritou, není jednoduché.

Jak se změní politická situace v Třebové po volbách?
To opravdu nedokážu odhadnout. Poslední parlamentní volby ukázaly, že hlas každého člověka, který přijde k volbám, má svoji váhu. Myslím, že přijde k volbám více lidí než v letech minulých. Nechám se překvapit.