Do Hlinska jezdí lidé z okolí hlavně za lyžováním

Do Hlinska jezdí lidé z okolí hlavně za lyžováním | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Předvolební inventura: Hlinsko usnulo, válcuje ho sousední Ždírec

  • 0
Zatímco ve většině měst vládli na radnicích muži, Hlinsko vedla žena. Ve městě se za vlády Magdy Křivanové rozjela stavba historicky prvního kulturního domu, lidé však nemají práci a chybí jim koupaliště.

 Za čtyři roky funkčního období se Hlinsko uložilo ke spánku. Nejen kvůli krizi odešly z průmyslového města některé firmy, další se rozpadly a nová průmyslová zóna ani nestačila vzniknout. Lidem vadí vysoká nezaměstnanost a malá přízeň investorů, kteří by se rozhodli ve městě na Vysočině usadit.

"Město má na jednu stranu smůlu, že se tady průmysl položil, ale částečně je to i vina města, že nedokázalo zajistit pro firmy výhodné podmínky. Ve Ždírci nad Doubravou to šlo a městečko se rychle rozvíjí. Rozhodně lépe než Hlinsko," řekl živnostník Pavel Jekl.

Předvolební inventury

Zastupitelé však nepřízeň investorů svádějí na horší zeměpisnou polohu. "Ždírec má rovnou velkou plochu, kde zakotvila velká nadnárodní pila a na ni se nabalily další firmy. Navíc jim ve vybudování průmyslové zóny nebrání chráněná krajinná oblast jako nám," říká starostka Magda Křivanová.

Hlinsku zůstala pohotovost, jinde není

Hlinsko by se však mělo příští rok probudit alespoň kulturně. Městu se podařilo získat dotaci 63 milionů korun, tedy polovinu, z Evropské unie na stavbu Multifunkčního centra. Lidé tady najdou kino, kulturní sály na pořádání plesů i koncertů, svoje zázemí tu budou mít také zájmové organizace.

Obří stavba však obyvatele rozdělila na dva přibližně stejně velké tábory. Polovině vadí, že se město na dvacet let zadlužilo - vedení města však podle svých slov nechtělo propásnout šanci postavit ho za přispění peněz z Unie.

"Multifunkční centrum tady chybělo, je to historicky první kulturní dům ve městě," hájí rozhodnutí bývalý starosta Hlinska Robert Vokáč. Hlinsku se také podařila zachovat lékařská pohotovost, kterou město platí společně s Pardubickým krajem, což žádné další město nedokázalo.

Politické strany chtějí po volbách hlavně dokončit evropské projekty. "Je třeba zateplit základní školu a opravit rezervaci Betlém. Prošli jsme s ní bodovým hodnocením, chtěli bychom projekt dotáhnout," řekl lídr KDU - ČSL Pavel Šotola.

Starostka křivanová: nesu kůži na trh

Kliku od radnice otvírá Magda Křivanová osmým rokem. Poslední čtyři roky sedí v křesle starostky. Nyní se bude snažit nejvyšší post na radnici obhájit.

Na co jste za poslední čtyři roky pyšná?
Na nový domov důchodců, který slouží 85 starým lidem. Pyšná jsem i na vyřešení problému s vodou, který byl pro město stěžejní. Podařilo se také rozjet stavbu multifunkčního centra, které Hlinsko historicky nemělo a moc potřebovalo dát pod jednu střechu kino, divadlo a sály na pořádání koncertů a plesů. Za rok už jej bude mít.
Na stavbu jste si však museli půjčit a město na dvacet let zadlužit. Část lidí to neschvaluje.
To je pravda. Ale já si za tou stavbou stojím a jdu s kulturákem se svou kůží na trh.

Jaké rozhodnutí byste změnila?
Že bych něco udělala úplně jinak? To ne.

Co se vám nepovedlo?
Získat peníze na výstavbu tělocvičny. Město na to samo nemělo. Bohužel neexistuje dotační titul, který by nám pomohl. A nepovedlo se ani vytvořit bezpečnostní chodník mezi Hlinskem a Čertovinou. Šest let jsme vykupovali pozemky, ten poslední jsme získali letos v létě.

Lidé si stěžují na nezaměstnanost, ale také na to, že z Hlinska utíkají hlavně mladí lidé, protože nemají kde stavět.
V září jsme schválili nový územní plán. Ten s novým místem pro stavbu rodinných domů počítá.

Hlinecké radnici lidé vyčítají i to, že není vstřícná k investorům. A to je podle nich důvod, proč sem nové firmy nechtějí přijít. V sousedním Ždírci je přitom firem a pracovních míst dost.
Tohle srovnání mezi námi a Ždírcem jsem už také slyšela. Jenže Ždírec má lepší geografickou polohu, a proto se na tamní pilu nabalily další firmy. V Hlinsku bylo těžké pro investory vhodné místo najít. Část území totiž zasahuje do chráněné krajinné oblasti. V novém územním plánu jsme schválili také novou průmyslovou zónu o ploše čtyřiadvaceti hektarů, kterou chceme nabídnout podnikatelům.