Špatně dohašená ohniště nebo neopatrní zahrádkáři můžou způsobit i velké škody.

Špatně dohašená ohniště nebo neopatrní zahrádkáři můžou způsobit i velké škody. | foto: Archiv hasičů

Zahrádkáři zaměstnávají hasiče, od soboty už vyjížděli ke 14 případům

  • 3
Díky hezkému počasí je v zahrádkářských koloniích živo a mnozí při úklidu pálí trávu. Kvůli suchu se však nejedno ohniště už vymknulo kontrole. Od uplynulého víkendu jen hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli nejméně ke čtrnácti takovým požárům.

Pálení staré trávy je přitom ze zákona zakázáno. Zahrádkáři to však mnohdy neberou v potaz. Škoda kvůli zbytečným požárům se od soboty v kraji vyšplhala na 150 tisíc korun.

"Ten, kdo se rozhodne vyčistit zahradu ohněm, může zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který hrozí pokuta do 25 tisíc korun. Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, například shrabanou trávu pálit na hromadě," uvedla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Nahlásit spalování trávy je už čtyři roky možné elektronicky přes webové stránky hasičů na operační středisko. Zahrádkáři se také mohou obrátit na sbor dobrovolných hasičů ve své obci.

"Bohužel jsou každoročně zaznamenávány i případy udušení lidí v kouři a v neposlední řadě i uhoření při nezvládnutém, původně jen malém kousku vypalované plochy," dodala Horáková.