V Lanškrouně vzplála galvanovna, škoda je 200 milionů korun

  • 68
Škodu za stovky milionů způsobil v neděli požár v budově lanškrounské galvanovny. Hasiči se zprvu do haly, kde neustále explodovaly tlakové lahve s oxidem uhličitým, nemohli dostat. Město varovalo obyvatele, aby nevycházeli a nevětrali. Požár se již hasičům podařilo dostat pod kontrolu.

Do Pivovarské ulice vyjelo deset hasičských jednotek včetně dobrovolných, k nimž se připojili také hasiči Správy železniční a dopravní cesty z České Třebové.

Plameny pohltily celou budovu. Oheň napáchal vysoké školy, hasiči je zatím odhadují na zhruba 200 milionů korun.

"Z objektu se valil černý dým, hasiči se nemohli dostat dovnitř objektu. V prvních minutách zásahu museli k průzkumu silně zakouřených prostor používat termokameru," vylíčila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Uvnitř haly neustále vybuchovaly tlakové nádoby s oxidem uhličitým. Hrozbu představovaly i uskladněné lahve s propan-butanem a acetylenová souprava. "Hasiči uvnitř nalezli nádoby s kyselinami a dalšími chemikáliemi. Nádoby jsou mimo nebezpečí a hasiči zasahují v dýchací technice a v případě potřeby je možné zasáhnout i v přetlakových chemických oblecích," informovala Horáková.

"Tlakové nádoby byly umístěny na paletě na vysokozdvižném vozíku. Hasiči je ochlazovali a k hašení používají pěnidlo," upřesnila mluvčí. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 18:42.

Výroba v galvanovně, v níž pracuje podle jednatele firmy Milana Kozáka asi pět desítek lidí, byla odstavena už v sobotu, v neděli v budově nikdo nebyl. "Uvidíme, snad nás tam v úterý pustí, jestli to bylo samovznícení, nebo jaký důvod byl příčinou. Na výrobu nenavážeme asi ze dne na den, my budeme dělat všechno pro to, abychom výrobu v republice udrželi," řekl ČTK Kozák.

Vedení města upozornilo obyvatele, aby nevycházeli a nevětrali. Přihlášeným na elektronický informační systém rozesílali varovné esemesky.

"Čekáme na pokyny důstojníka, který řídí zásah, provádí se analýza, aby nám mohli sdělit, co všechno v tom ovzduší je. Už jsme také zřídili krizový štáb," přiblížila závažnost situace starostka Stanislava Švarcová.

Někteří na varování nedbají

Na místo dorazil i speciální hasicí automobil vybavený vysokotlakým řezacím a hasicím zařízením Cobra. "Zařízení slouží k proniknutí skrz pevnou překážku do uzavřeného prostoru za pomoci vysokotlaké vody s příměsí abraziva. Při tomto hašení nemusí do prostoru vstupovat hasiči," vysvětlila mluvčí hasičů.

Podle starostky Švarcové někteří lidé neberou doporučení města příliš vážně. "Hodinu a půl jsem tady běhala a prosila je, aby alespoň s malými dětmi nestáli přímo u toho zdroje, přece jen je to chemický provoz. Jeden tatínek mě odbyl, že je to na jeho zodpovědnost, nesmírně mě to mrzí," řekla starostka.

Na místo dorazili pracovníci České inspekce životního prostředí. Uvnitř haly totiž hasiči objevili rovněž dvacet barelů hydroxidu draselného, přičemž louh může znečistit podzemní vodu.

Městská i státní policie poslala do ulic posily. Policisté odklánějí dopravu, aby hasiči měli k místu volný průjezd.