Náhon Tiché Orlice v době povodní v červenci roku 1997.

Náhon Tiché Orlice v době povodní v červenci roku 1997. | foto: Miroslav Švec

Když Orlice nebyla tichá. Choceň kvůli povodni v roce 1997 přišla o starý most

  • 0
Běžně klidná Tichá Orlice se před dvaceti lety proměnila ve dravý živel. Kalná voda se valila korytem, avšak mnohde vystoupala výše a páchala škody. Několik ulic zatopila rovněž v Chocni.

Obmotané pásky kolem zábradlí starého mostu zakazovaly další chůzi. Desítky obyvatel Chocně se proto za hluku burácející masy vody shromáždily na sousedním novějším mostě. Jeden z pilířů toho staršího vedoucího k tamnímu zámku nápor tisíců metrů krychlových vody nevydržel. Konstrukce se povážlivě nahnula a hrozilo její zřícení.

Z poškozeného vodovodu připevněného na okraji paradoxně tryskala čistá voda. Psal se 8. červenec roku 1997, Tichá Orlice v Chocni a jejím okolí kulminovala.

Když o několik dní později voda opadla, starý most navždy zmizel. Jeho místo po odchodu ničivých záplav dodnes připomínají světlejší kamenné kostky, které tvoří zpevněný břeh Orlice v centru města.

Další z mostů padl v Pelinách, lávka k části Lhota byla poškozená. Kolej vedoucí kolem čističky k takzvanému železňáku přívaly vody podemlely. Po dvoumetrovém náspu nic nezbylo. Voda zaplavila rovněž nábřeží, kino, sportovní areály, koupaliště. Hladina řeky ale stoupala postupně, a tak na hlavní třídě v ulici T. G. Masaryka nestálo v kritický den jediné auto. Obrázek od té doby nevídaný. Jinde všechen majetek zachránit nestihli.

Jedny z nejzasaženějších ulic Ruská, Jana Žižky či Wolkerova, notně vzdálené od koryta Orlice, připomínaly Benátky. Jen místo gondol si je lidé projížděli na kánoích, kajacích či nafukovacích člunech.

Újmu pocítili i místní hasiči, kteří se v prosinci předešlého roku přestěhovali do nové zbrojnice, jejímuž zatopení z přilehlého náhonu se nedalo zabránit.

„V garážích bylo půl metru vody. Přesto zbrojnice sloužila nepřetržitě jako centrum krizového štábu. V oblasti Chocně bylo evakuováno 60 osob,“ stojí v historii sboru.

Dnes už domy chrání před vodou protipovodňová betonová zeď, která z velké části lemuje oba břehy. Od roku 1997 se k jejím základům voda ani nepřiblížila. A i když se Orlice sem tam zvedne, pojmenování Tichá k ní zkrátka právem patří.

Povodeň v Pardubickém kraji v roce 1997

V orlickoústeckém okrese povodně před dvaceti lety zasáhly katastry 61 obcí a měst. Vodní živel tam tehdy poškodil přes 2 000 rodinných a bytových domů, 13 domů zcela zničil. Stovky lidí musely opustit své domovy.

V celém okrese Ústí nad Orlicí se škody blížily k částce 1,5 miliardy korun. Od té doby se zlepšila protipovodňová opatření a velkou vodu většinou připomínají jen značky na domech, kam až voda dosahovala. Vodní živel měl mimořádnou sílu, protože přetekl rybník Hvězda, který měl sloužit jako ochrana proti povodni. Povodí Labe dokončilo zvýšení hráze v roce 2005, pro obyvatele Třebovic, Rybníku, České Třebové, Dlouhé Třebové a Ústí nad Orlicí to byla velmi dobrá zpráva.

Pramen: agentura ČTK