Tyršovy sady v Pardubicích

Tyršovy sady v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Potok hnaný čerpadly? Radši vyčistěte náhon, radí kritici kácení parku

  • 10
Kritici městem prosazované přestavby Tyršových sadů v centru Pardubic vystoupili se svým návrhem na úpravu parku. Dlouhodobě protestují proti kácení stovek stromů, v pátek přidali i další argumenty. Třeba návrh, aby se místo stavby "potoka" s betonovým korytem vyčistily současné toky.

Zatímco návrh architekta Tomáše Jiránka počítá s takzvanou podhledovou variantou, plnou technických prvků, skla a betonu, ekologové chtějí zachovat v Tyršových sadech přírodní anglický park.

Navrhují vykácet jen nemocné stromy, opravit cesty, vyčistit potok a instalovat ekologicky šetrné osvětlení.

Podle Jaroslava Svobody ze sdružení Chráníme stromy je naplánované kácení až 400 stromů nesmysl, se kterým se částečná nová výsadba nevyrovná.

"Dnes je v parku spodní voda jen padesát až sto centimetrů pod povrchem. Staré stromy už jsou zvyklé, ale nové by tam těžko rostly," řekl Svoboda. Dodal navíc, že společenská hodnota vzrostlých stromů určených ke kácení je podle znalců přes 55 milionů korun.

Podle náměstka primátorky Františka Brendla však ekologové nepřicházejí s ničím novým. "Jejich požadavky většinou náš projekt splňuje. Rozdíly jsou třeba v tom, jestli tam mít dlážděnou kolonádu, nebo jak má vypadat po šedesáti letech zdravotní řez stromů," řekl.

Potůčků je dost, jenom nejsou pod špínou vidět

Rozdíly v představě architekta a ekologů dobře ilustruje návrh na řešení vodních prvků.

Architekt Jiránek nabízí městu, že po celé délce parku povede umělý potok. Vybetonované koryto by začínalo u schodů na Sukově třídě a končilo nedaleko zdymadla. Pod ním by vedlo potrubí a mohutná čerpadla by ve dne v noci čerpala vodu zpět na začátek potoka.

Jenomže Pardubice disponují díky soutoku Labe s Chrudimkou nedaleko centra dobrou sítí různých potůčků a vodotečí s malým, ale trvalým spádem. Většina z nich je však neudržovaná a zanesená.

"Proto chceme opravit tyto vodní toky tak, aby byl do parku zajištěný přítok i odtok. Můžeme obnovit Císařský náhon zanesený listím a vodoteče protékající parkem k napájení vodních ploch," řekl Jaroslav Svoboda.

Dodal, že Císařský náhon v centru města je stále funkční, i když jeho zanedbaný stav může působit opačným dojmem.

Ekologové zatím nevědí, jak drahá by byla jejich varianta, jsou si však jisti, že by ušetřila hodně velký díl z předpokládaných sedmdesáti milionů korun, které by měla stát obnova parku.