Martin Charvát při volební kampani

Martin Charvát při volební kampani | foto: archiv hnutí ANO

Místo zvolení primátorem šel vítěz voleb kvůli roznášení koblih k soudu

  • 3
Pondělí mělo být slavným dnem lídra vítězného hnutí ANO Martina Charváta. Místo zvolení primátorem však musel jít přesvědčit soudce, že neporušoval volební zákon. To se mu povedlo. Jeho volba primátorem je však stále odložená.

Do pondělka měli nově zvolení zastupitelé potvrdit do funkce navrženého kandidáta na primátora. Stížnost na průběh voleb však horkému kandidátovi Martinu Charvátovi z hnutí ANO jmenování oddálila. Soud rozhodoval o tom, zda jeho kampaň probíhala podle pravidel.

Co říká volební zákon

Ve dnech voleb je zakázána volební agitace a propagace pro volební strany i nezávislé kandidáty v objektu, v němž je umístěna volební místnost, a v jeho bezprostředním okolí. (Paragraf 30 zákona o volbách do zastupitelstev obcí.)

Martin Charvát se dle svých slov pohyboval spolu s Janem Řehounkem během kampaně ve dni voleb pouze před chemičkou Synthesia, kde rozdával v rámci volební kampaně koblihy. Uvedl, že poté se přesunul k volebnímu stánku na náměstí u AFI Paláce, kde pomáhal s jeho likvidací.

Podle stěžovatele se pohyboval v blízkosti volební místnosti ve škole Bratranců Veverkových a i tady provozoval volební kampaň v rozporu s volebním zákonem.

Podobně na tom byla i Charvátova „dvojka“ z vítězného hnutí v komunálních volbách, Jan Řehounek. Podle stížnosti právě tito dva politici v den voleb rozdávali koblihy a tím porušili volební zákon.

„Údajně agitovali v den voleb pouhých 190 metrů od volební místnosti na základní škole Bratranců Veverkových,“ uvedla Olga Mičanová, mluvčí krajského soudu v Hradci Králové, který se stížností zabýval.

Horký favorit na primátora Pardubic Martin Charvát však nepřipouštěl, že by jej soud mohl mandátu zbavit. Uvedl, že v den voleb koblihy skutečně rozdával, ale ne v blízkosti volební místnosti.

„Stáli jsme před branami Synthesie. Po skončení akce jsme se přesunuli k našemu stánku u domu Magnum, kde byl náš volební stánek. Tady jsme však již jen balili věci, vše máme nafocené,“ uvedl Charvát.

Zákon o volbách říká, že v den voleb není možné provádět volební kampaň v budovách, kde jsou volební místnosti, a v jejich bezprostřední blízkosti.

Zatímco v okolí chemičky Synthesia skutečně není žádná volební místnost na dohled a nejbližší je až v Doubravicích, v centru města je to jinak. Odhad stěžovatele, že se kandidát na primátora s koblihami pohyboval od volebních uren jen necelých dvě stě metrů, je správný.

Soud měl lhůtu na rozhodnutí do čtvrtka, padlo však už v pondělí odpoledne. Soud dal Charvátovi za pravdu a hnutí podle výroku soudu zákon neporušilo. Nyní tak už nic nebrání vyhlášení termínu prvního zasedání nového pardubického zastupitelstva.

Stížnost podal Milan Matoušek. Soud nijak nezpochybnil jeho tvrzení, že se Charvát s Řehounkem dopuštěli volební agitace i ve zmíněné vzdálenosti 190 metrů od volební místnosti. V rozsudku však přesně vysvětlil, co se rozumí onou bezprostřední blízkostí volební místnosti.

„Volební soudy již v minulosti rozhodly, že za bezprostřední okolí je nutno považovat takový prostor, kterým nutně musí projít každý volič směřující do konkrétní volební místnosti,“ uvedl v usnesení soudce Jan Dvořák.