Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Pošta přepřahá. Čím dál víc poboček provozují obce či družstvo Konzum

  • 2
Venkov se proměňuje a přispívá k tomu i postupná poštovní revoluce. Nové „úřady“ vznikají v prodejnách potravin nebo v prostorách obcí. A lidé si změnu pochvalují. Leckde se tak poštovní služby stávají pro lidi dostupnější, než byly. Největší výhodou je vhodnější otevírací doba.

„Služby jsou lepší než předtím, kdy byla pošta otevřená jen dvě hodiny dopoledne a dvě hodiny odpoledne, nyní jsou k dispozici po celou otvírací dobu Konzumu,“ říká starosta Českých Libchav na Orlickoústecku Jan Krčmář.

„Pošta nastavila takové podmínky, že občané nebyli schopni vyřídit si své záležitosti během normální pracovní doby. Takže jsme rádi, že Konzum tyto podmínky poskytl,“ říká například starostka Písečné u Žamberka Hana Lipenská.

V Pardubickém kraji funguje už 25 poboček Pošta Partner, které jsou podle platné legislativy plnohodnotnou alternativou České pošty a poskytují všechny základní poštovní služby. Tedy listovní, balíkovou, poukázky, výplaty důchodcům, možnost koupit si poštovní ceniny, kolky, los nebo dobít si SIM kartu.

České poště se daří častěji uzavírat smlouvy o provozování Pošty Partner až v posledních dvou letech po navýšení motivační částky obci či podnikateli. Smluvní partner obdrží jednak fixní částku za to, že vůbec poštu provozuje, další pohyblivá částka odpovídá počtu uskutečněných transakcí.

I proto říká starosta obce Vápno na Pardubicku Milan Málek, že jsou obyvatelé vsi rádi, že služba zůstala, ale není rád, když ji obec musí od listopadu loňského roku dotovat. „Na provoz musíme ročně doplácet asi tak 20 až 25 tisíc korun,“ dodal.

V Pardubickém kraji uzavřelo smlouvu o převzetí poštovních služeb prozatím 9 obcí a 17 prodejen Konzumu Ústí nad Orlicí pod hlavičkou COOP.

„Obec si může dovolit poštovní služby dotovat, podnikatel těžko. Ale naší hlavní motivací je to, že jsme historické družstvo, které je tady 120 let a dlouhodobě podporujeme potravinovou obslužnost venkova, která je složitá. Je to podpora na hranici ztrátovosti a neziskovosti, co se týče produktů pošty, ale nám jde o zachování života na venkově,“ řekl šéf obchodního družstva Konzum Ústí nad Orlicí Miloslav Hlavsa.

Proměna čeká další stovky pošt

Podle něj je spolupráce s Českou poštou dobrá, ale náročná na odbornost pracovníků. Podobnou zkušenost mají i obce. Česká pošta jim sice zajistí vybavení nábytkem, instalaci přepážky, kancelářské potřeby, dodávku výpočetní techniky včetně softwaru, trezor i základní bezpečnostní vybavení, ale její dotace celkové náklady na provoz nepokryje. Proto obecní úřady hledají i další využití těchto pracovníků.

„V našem případě je to placení poplatků nebo správa hřbitova. Ale hlavní je, že jsou lidé u nás s poštou nyní spokojenější, zvláště když má otevřeno přes týden do půl páté a v pondělí dokonce do sedmi hodin večer,“ řekl starosta obce Dříteč na Pardubicku Jozef Petrenec.

Pošty v Pardubickém kraji patří do pobočkové sítě Východní Čechy, která má na svém území 584 poboček. Z nich je 70 převedeno na poštu Partner.

„Do roku 2025 by mělo zůstat jen 100 z těchto provozoven ve vlastnictví České pošty, dalších 484 by mělo být provozováno třetím subjektem. Nevymýšlíme úplné novoty, přebíráme to pozitivní, co objektivně funguje jinde. Například v Nizozemí, Německu, Švédsku a v dalších zemích téměř stoprocentně,“ řekl ředitel pobočkové sítě Libor Černý.