Cyklista, který letos zahynul po pádu z tohoto kola při sjíždění kopce byl podle vyšetřovatelů pod vlivem alkoholu a neměl bezpečnostní přilbu.

Cyklista, který letos zahynul po pádu z tohoto kola při sjíždění kopce byl podle vyšetřovatelů pod vlivem alkoholu a neměl bezpečnostní přilbu. | foto: Policie ČR

Povolte cyklistům pivo, žádá parlament poslanec Junek. Není bez šance

  • 517
Lidovecký poslanec Jiří Junek z Vysokého Mýta se pokusí ve Sněmovně prosadit změnu zákona, která by umožnila cyklistům v hospodě legálně vypít až dvě desetistupňová piva. Ministerstvo dopravy návrh odmítá.

Dát si při výletu na kole pivo se podle českých zákonů nesmí, i když to dělají skoro všichni. Teď by se to mohlo změnit.

Poslanecká sněmovna projedná pravděpodobně ještě v úterý návrh poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL), který chce prosadit změnu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která by cyklistům tolerovala 0,5 promile alkoholu v krvi. To odpovídá přibližně dvěma desetistupňovým pivům.

Když dnes chytí policisté cyklistu s alkoholem v krvi do jednoho promile, přestupková komise mu vyměří pokutu v rozmezí od dvou a půl tisíce do deseti tisíc korun. To Junek považuje za absurdní i vzhledem k tomu, že stát zároveň podporuje stavbu cyklostezek, ke kterým občerstvení neodmyslitelně patří.

„Sám jsem zažil tu všeobecnou paniku a úprk, když se mezi cyklisty roznesla zpráva, že na konci stezky v Chocni stojí hlídka policie a provádí kontroly,“ uvedl Junek.

Hospodářský výbor sněmovny jeho návrh odmítl, přesto se Junek úpravu zákona pokusí prosadit přímo ve Sněmovně. „Neprošlo to o jediný hlas, je to relativně nadějné, rozhodně to nepovažuju za ztracenou věc,“ uvedl.

U třetiny nehod cyklistů hrál roli alkohol

Ministerstvo dopravy před přijetím jeho návrhu varuje. Především proto, že by to znamenalo prolomení nulové tolerance vůči alkoholu.

„Ve společnosti panuje názor, že pokud pojede řidič do hospody na kole, je to menší zlo, než když řídí auto. Přitom v roce 2014 způsobili opilí cyklisté 786 nehod, což je devítiprocentní nárůst oproti roku 2013,“ uvedl Martin Farář, vedoucí oddělení BESIP na Ministerstvu dopravy. Dodává, že u bezmála třetiny všech nehod, které způsobili cyklisté, hrál roli alkohol.

Proti je i zpravodaj novely zákona, poslanec Martin Kolovratník z ANO. „Uznávám, že když jsem v létě na dovolené na kole, dám si jednu desítku. Ale kdybych věděl, že si mohu dát víc, bude to svádět, a to je špatně. Jsem pro nulovou toleranci bez výjimek,“ uvedl Kolovratník.

Povolili byste cyklistům vypít před jízdou až dvě desetistupňová piva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. září 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3636
NE
NE 983

Policisté poslancům tvrdili, že cílené zátahy na cyklisty nedělají, nebudou na ně například číhat třeba na konci vinařské cyklostezky. Kontroly prý dělají tehdy, když je k tomu důvod. To potvrzuje mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

„Stává se, že dostaneme oznámení, že u nějaké obce jede neosvětlený cyklista a ohrožuje ostatní. Postupujeme případ od případu, záleží také na tom, jestli jde o frekventovanou silnici,“ uvedla.

Junek si myslí, že to je další důvod, proč přísné postihy zmírnit. „Pokud policie argumentuje tak, že dodržování zákona ve skutečnosti nekontroluje, k čemu ten zákon je?“ říká Junek.

„To, že si cyklisté dají v hospodě pivo, je prostě realita. Povolit jedno nebo maximálně dvě piva, by bylo dobré. Na druhou stranu nevím, jak zajistit, aby si nedávali víc,“ uvedl Luděk Vašek z cyklistického klubu MTB Chrudim.

Ministerstvo dopravy si ale stojí za tím, že povolovat alkohol byť jen cyklistům, je nebezpečné.

„Evropský trend je spíše alkohol ze silniční dopravy vyloučit. To, že v tomto případě je Česká republika světlou výjimkou v počtu dopravních nehod, dokazuje i fakt, že v ČR se stane pod vlivem alkoholu každá desátá dopravní nehoda. V Evropě je to každá čtvrtá nehoda,“ uvedl Martin Farář.