Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Porodnice v Litomyšli končí. Nikdo jí nepomůže

  • 1
Krajští politici odkládali odpověď na petici za záchranu dětského oddělení a porodnice tak dlouho, že patrně nestihnou lidem odpovědět v zákonné lhůtě. Šance, že by porodnice Litomyšlské nemocnice fungovala i po 31. květnu, už prakticky přestala existovat.

Vedení nemocnice totiž dosud nenašlo ani jednoho atestovaného lékaře na novorozenecké oddělení, bez kterého porodnice nemůže fungovat.

Společné vedení pěti krajských nemocnic navíc odmítlo Litomyšli pomoci, zády se k ní postavili i krajští radní. Na konci dubna už skončilo tamní dětské oddělení.

"Měli jsme doktorku neonatoložku z Brna, byla ochotna jezdit na služby, ale nesehnali jsme nikoho na denní provoz. Ještě pořád hledáme, snažíme se, aby porodnice zůstala," uvedl mluvčí Litomyšlské nemocnice Adrián Nemšovský.

Nemocnice sháněla dva atestované lékaře už dva měsíce, vyzkoušela asi všechny možnosti, které byly.

"Pokud se nám nepodaří zajistit pediatra ani do poloviny května, budeme muset k 31. květnu uzavřít novorozenecké oddělení, a tím i porodnici," uvedl před časem ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil.

Ostatní nemocnice, které mají společné vedení, odmítly pomoci se záchranou dětského oddělení a nyní i s porodnicí. Tvrdí, že samy mají pediatrů málo. To ovšem zní absurdně, vždyť Litomyšl potřebuje jednoho atestovaného pediatra a společné vedení nemocnic řídí kolos, který má přes čtyři tisíce zaměstnanců.

Kraj porodnici ke dnu pomohl. Náměstek to odmítá

Ve skutečnosti šéfové kraje i nemocnic podle všeho pomoci řediteli Litomyšlské nemocnice Liboru Vylíčilovi nechtějí, neboť porodnic je nadbytek a samovolný rozpad jedné z nich udělá nepopulární práci za ně.

To náměstek hejtmana Roman Línek odpovědný za zdravotnictví však odmítá. Tvrdí, že pediatrů je skutečně akutní nedostatek. "On je dnes problém i s udržením služeb v Pardubicích," uvedl Línek.

"Kde je ale zodpovědnost vedení kraje? Kde jsou ty deklarované možnosti a výhody společného vedení nemocnic," ptá se opoziční zastupitel Ladislav Valtr z ODS.

Politici se zrovna nehrnou ani do projednávání petice, kterou kvůli hrozbě uzavření dětského oddělení a porodnice v Litomyšli podepsalo přes pět tisíc lidí.

Ačkoliv členky petičního výboru odevzdaly podpisové archy vedení kraje 15. dubna, radní o petici nejednali na konci dubna ani na začátku května ani na posledním jednání zastupitelů. Na pořad jednání se dostane až 16. května.

Petice má čas, vzkázali svým jednáním politici

Pokud chtějí tedy stihnout zákonem stanovenou třicetidenní lhůtu pro písemnou odpověď, museli by ji odevzdat členkám petičního výboru hned po svém jednání. Línek přesto uvedl, že lhůtu by měl podle jeho odhadu kraj stihnout.

Ale i když nesplní, nic se neděje. Žádná sankce za porušení zákona politikům nehrozí.

"Mrzí mne to. Doufali jsme v nějakou slušnost, korektnost. Ale i když odpověď nebude v termínu, a poruší tak zákon, nebudeme to nijak řešit," říká členka petičního výboru Iva Sedláčková.

"Žádost podle mých informací opravdu splňuje všechny zákonné náležitosti petice. Rada Pardubického kraje by ji měla řádně projednat a vyřídit v náležité lhůtě," uvedl zastupitel Valtr.

Vedení kraje i nemocnic se může hájit tím, že jednalo přímo s členkami petičního výboru a zástupci města. Ovšem nic nového jim neřekli. A nedokázali férově přiznat to, co je evidentní. Totiž že s litomyšlskou porodnicí ve skutečnosti nepočítají.

"Schůzka nepřinesla nic nového, neřekli nám nic, co bychom neslyšeli v médiích, je to boj s větrnými mlýny," uvedla Iva Sedláčková.

"Myslím si, že by bylo správné říct, jak to bude v předstihu, aby i rodičky věděly, zda tu porodnice bude fungovat i v červnu, ale to jsem se nedozvěděl," uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.