Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poperte se o svého kominíka, cena nebude jen o štěstí

  • 4
V některých oblastech Pardubického kraje, třeba na Kralicku, kominíci v podstatě chybějí, jinde se dají počítat na prstech jedné ruky. Stejně jako jinde v republice platí, že se o ně příští rok před topnou sezonou strhne mela. A než vyroste nová generace konkurentů, budou zdražovat.

Od příštího roku si mistři černého řemesla do svých nákladů započítají i povinnou administrativu. Povinnost majitelů domácností aspoň jednou za rok volat kominíka výrazně prodlouží dobu čekání po jejich objednání.

CO BUDE JINAK

Domácnosti si mohou čistit komíny svépomocí, ale jednou za rok musí podle nového předpisu pozvat domů na kontrolu kominíka. Nařizuje to nový předpis o požární ochraně. Kdo si kontrolu nezajistí, může mu výši škod z požáru zdražit i pokuta až 25 tisíc korun. Anebo menší úhrada od pojišťovny.

Změny způsobí, že čištění komínů bude dražší. Zatímco například ústecký kominík Milan Dostál účtuje nyní 150 korun za vyčištění, dalších 150 korun za úklid sazí a dopravu, pak napřesrok si započítá i čas spojený s administrativou navíc, když místo účtenky bude vypisovat zprávy o kontrole a u počítače nahlašovat závady stavebnímu úřadu a požární inspekci.

"Místo tří stovek napřesrok mohou lidé zaplatit za kontrolu jediného komínu pětistovku. A třeba i tisícovku, protože dnes jsou komíny tak zanedbané, že u nich nestrávíte dvacet minut, ale tři hodiny, pokud se morduji například se sedmi metry sazemi ucpaného komína v třípatrovém baráku," řekl Dostál.

Hodně lidí totiž komíny nečistí a zvou si kominíka, až když jim kamna nehoří. "Potom říkají, že měli doma kominíka naposledy před revolucí," uvedl Dostál.

V odhadu růstu cen za kontroly se kominíci liší, v každém regionu mohou být jiné podle počtu konkurentů. "Ale ceny půjdou určitě nahoru," řekl pardubický kominík Jindřich Vlasák.

Kominíci budou mít napilno

Pokud lidé nehodí další novou povinnost za hlavu, pak budou mít kominíci v kraji hodně napilno. Tolik jich totiž zase není.

KDE SEHNAT KOMINÍKA?

Pardubice
Jindřich Brzek, Hradčanská 93,
602 438 129

Karel Nekola, Hradišťská 26, 466 645 797

Jindřich Vlasák
Tolarova, 603 887 953

Chrudim
Vlastimil Kotyza, Víta Nejedlého 629,
606 274 624

Otto Zeman, Tyršovo náměstí, 607 885 479

Svitavy
Ladislav Houser, Pavlovova 20,
608 343 438

Milan Maivald, Vrchlického 630/7, 606 205 458,
461 534 080

Milan Roman, U Stadionu, 461 534 079

Jaroslav Vrabec, Brněnská 34,
777 341 264, 774 492 400

Ústí nad Orlicí
Milan Dostál, U Vody 189, Kerhartice, 776 143 979

Petr Menclík, T. G. Masaryka 127,
465 525 334

"Myslím si, že na Pardubicku budou místní kominíci těžko stíhat, už teď sem dojíždějí kominíci z jiných krajů, do Pardubic třeba z Hradce Králové," řekl Jindřich Vlasák.

Zatím jsou na území Pardubic dvě větší kominické firmy Kabele a Köhler, pro další kominíky bohatě postačí prsty jedné ruky. Přitom neprovádějí jen rutinní kontroly, komíny také vložkují, opravují, provádějí jejich revize. V celém kraji je podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu téměř 90 kominických živností, jen třetina z nich s dostupnými kontakty.

Kominíci nečekají, že nebudou vědět, kam dřív skočit hned zpočátku roku, hodně práce zřejmě budou mít až od září.

"Kdyby se práce rozložila na celý rok, tak bychom to stihli, ale jestli si nás lidé začnou zvát až v posledních měsících, tak to nezvládneme. Na střechy navíc nesmíme při větru, dešti či námraze," řekl Milan Dostál.

Nová povinnost navíc způsobí zájem o vyčištění komínů a získání patřičného certifikátu o jeho kvalitě i tam, kde nyní kominíci úplně chybějí, například v oblasti Jablonného nad Orlicí a Králicka.

Ve městech nyní už převažuje plynové topení, ale i s ním nemohou být majitelé úplně klidní.

"Nejčastějšími závadami jsou zoxidované hliníkové vložky, viděl jsem úplně shnilou i tříletou. Lidi na kontroly komínů zatím kašlali, ale neznamená to, že na ně budou kašlat dál," řekl pardubický kominík Jindřich Brzek.