Nová gama kamera v chrudimské nemocnici

Nová gama kamera v chrudimské nemocnici | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pomocí nové gama kamery v Chrudimi odhalují nádory i léčí bolavá záda

  • 0
Na jediném pracovišti nukleární medicíny v Pardubickém kraji začala pacientům sloužit gama kamera, která šetrně a rychle odhalí nádorové onemocnění. Používá se i při diagnostice pacientů s nemocemi srdce, poruchami imunity a dalšími potížemi. Přístroj za 10 milionů koupila soukromá společnost.

Ročně se na oddělení nukleární medicíny v Chrudimské nemocnici vystřídá přes čtyři tisíce pacientů. Často tam míří pacienti, u kterých je podezření na onkologické onemocnění, ovšem mnohdy gama kamera pomůže i lidem, které například sužují chronické bolesti zad a vyšetření na počítačovém tomografu nebo na magnetické rezonanci nic neodhalilo.

Vyšetření gama kamerou

Jak se vyšetřuje gama kamerou?

Vyšetření na oddělení nukleární medicíny je založené na aplikaci malého množství radioaktivní látky většinou injekčně do žíly.

Vlastní vyšetření trvá většinou 15 až 45 minut.

Záření, které z těla vychází, snímá gama kamera.

Radioaktivní látka se u většiny vyšetření rozpadne do druhého dne, část radiofarmaka se u většiny vyšetření vyloučí močí.

"Ve finále se často zjistí, že bolesti páteře jsou od staré nepoznané fraktury obratle. Je řada zlomenin, které je obtížné na rentgenu poznat, jsou tam minimální změny ve struktuře nebo je pohled zastíněn jinými orgány," říká Vladimír Kučera, ředitel společnosti Dimed, která oddělení nukleární medicíny provozuje.

Ovšem jak je možné, že gama kamera frakturu nebo mikrotrhliny uvidí?

Vychází to z principu oboru nukleární medicíny, který vznikl v padesátých letech. Pacient dostane před vyšetřením radiofarmaka, jež obsahují malé množství radioaktivní látky s krátkým poločasem rozpadu. Záření, které z těla vychází, snímá gama kamera.

Vtip je v tom, že radiofarmaka se v těle koncentrují v místech s větší metabolickou aktivitou. A to jsou nádory, záněty, ale například i zlomenina.

"Ihned od druhého dne nastávají opravné procesy v kosti, je tam zvýšený metabolický obrat, tedy fraktura je pěkně vidět," uvedl Kučera. Zatímco počítačový tomograf či magnetická rezonance dá lékařům přehled o tom, jak jednotlivé orgány vypadají, gama kamera odhalí, jak fungují.

Velká část pacientů se však bojí radiofarmak. Odborníci namítají, že zatížení pacienta je srovnatelné nebo dokonce i menší než u vyšetření na počítačovém tomografu. "Teď máme navíc nové špičkové zařízení, které dokáže šetrně a rychleji nasnímat pacienta a vyhodnotit stav. Zkracuje se doba vyšetření," uvedl Kučera.

Oddělení nukleární medicíny funguje pro celý Pardubický kraj, ale lékaři tam posílají pacienty zejména z oblasti Pardubic, Chrudimi a Litomyšle.