Peníze  za práci v dozorčí radě Elektráren Opatovice si politici už nebudou nechávat (ilustrační snímek).

Peníze za práci v dozorčí radě Elektráren Opatovice si politici už nebudou nechávat (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Politici se vzdali odměn od Elektrárny Opatovice, nechají si jen na daně

  • 0
Noví politici v čele velkých východočeských měst ohlásili konec staré praxe. Už si nebudou nechávat odměny za to, že sedí v dozorčí radě Elektráren Opatovice. Šéfové Pardubic, Hradce Králové a Chrudimi díky energetickým statisícům dříve patřili mezi nejlépe placené komunální politiky v zemi.

Tato tři města prodala v roce 1998 za stovky milionů korun všechny akcie společnosti Elektrárny Opatovice. Přesto jejich představitelé měst dál seděli ve statutárních orgánech soukromé firmy a brali za to nemalé odměny.

Například bývalý primátor Pardubic Jaroslav Deml z ODS loni od elektrárny dostal 634 tisíc korun.

Kdo byl nebo je na výplatní listině

Příjmy z účasti v dozorčí radě Elektrárny Opatovice pobírali nebo pobírají:

Primátoři Pardubic: Libor Slezák, Jiří Stříteský, Jaroslav Deml.

Starostové Chrudimi: Jiří Nový, Ladislav Libý, Jan Čechlovský.

Primátoři Hradce Králové: Oldřich Vlasák, Otakar Divíšek.

Kdo dostal nyní nabídku:

Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková, starosta Chrudimi Petr Řezníček, primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Teď chtějí většinu odevzdávat například sportovcům nebo na podzimní slavnosti. Část odměn si ale nechají, aby pokryli daně.

"Podzimní slavnosti mají ekonomické potíže, náměstku Brendlovi se nedaří najít dost sponzorů. Navíc už vloni byly kvůli financím o den kratší než dříve. Proto bude dobré, když peníze z teplárny půjdou tímto směrem," řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice.

"Jsem slušně placený jako starosta Chrudimi," uvedl Petr Řezníček (SNK ED) s tím, že peníze z Opatovic předá jako osobní dar. "Půjde třeba sportovcům, třeba muzikantům," uvedl.

Na dary by mohli i doplácet

Oba politici si nechali své angažmá ve firmě, kde sedí jako soukromé osoby, městskou radou posvětit. Ani to v minulosti nebývalo zvykem. Věc má ale háček. Pokud by politici dali na dobročinné účely celou odměnu z Opatovic, doplatili by na to. Musejí ji totiž pochopitelně zdanit.

"Nevím, kolik za tu práci je. Pokud by to bylo třeba 300 tisíc, daň z příjmu by dělala odhadem 50 tisíc. Těchto 50 tisíc samozřejmě nebudu dávat ze svého do státní kasy, to je snad legitimní," uvedl Řezníček.

Starosta to popisuje poměrně přesně. Jako člen statutárního orgánu by musel zaplatit z tří set tisíc daň z příjmu a ještě navíc zdravotní pojištění. To by dohromady dělalo 60 tisíc korun.

Představitelé Pardubic, Hradce a Chrudimi si proto část peněz nechají. "Zatím jsem o tom neuvažoval, ale udělám to tak, abych na to nedoplácel. To by byl přece nesmysl," uvedl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Výdělky politiků šly do stovek tisíc korun

Na výplatní listině opatovické elektrárny se vystřídalo celkem osm politiků. O výši svých odměn v minulosti odmítali mluvit. Od roku 2007 však musí politici předkládat přiznání svých mimopolitických výdělků.

Ukázalo se, že bývalý primátor Jaroslav Deml za rok 2007 obdržel od společnosti 243 200 korun. Za následující rok to už ale bylo 584 tisíc a loni přibylo dalších 50 tisíc.

Zatímco vyplácení vysokých odměn představitelům měst bylo a je kontroverzní, samotné jejich angažmá ve vedení firmy je výhodné pro města i elektrárnu, která zásobuje domácnosti v Pardubicích, Hradci a Chrudimi teplem.

Elektrárna Opatovice

Elektrárna Opatovice