Pardubičtí náměstci primátorky rozhodují o podpoře hokeje. Zleva Michal...

Pardubičtí náměstci primátorky rozhodují o podpoře hokeje. Zleva Michal Koláček, Jindřich Tauber, František Brendl a Jiří Rozinek. | foto: MAFRA

Politici nasypali peníze do hokejového klubu nezákonně, tvrdí právníci

  • 16
Hlasování pardubických zastupitelů, kteří minulé pondělí těsně schválili ekonomickou podporu hokejového klubu, může mít vážnou dohru. Podle několika právníků totiž úmluva mezi vedením magistrátu a hlavním majitelem hokeje Romanem Šmidberským porušuje zákon o veřejné podpoře.

To ostatně říkali už před hlasováním někteří zastupitelé.

"Mám obavu, že je taková praxe na hraně zákona," uvedl zastupitel za ODS Simeon Karamazov ve chvíli, kdy politici debatovali o tom, že i příští rok složí Služby města na účet banky sedm milionů jako garanci za extraligovou licenci.

Lukáš Kulhánek z advokátní kanceláře Jelínek, který na téma dohody města a klubu vypracoval desetistránkový rozbor, navíc upozorňuje na to, že problém může být i s tím, že město v rámci reklamní smlouvy bude čtyři roky posílat do hokeje po čtyřech milionech.

"I reklamní plnění, které má být objednáno městem či třetí osobou, může mít charakter veřejné podpory, pokud za finanční plnění poskytnuté městem nebude poskytnuto ekvivalentní protiplnění. Proto doporučuji zhodnotit potřebu reklamního plnění a jeho případného přínosu dříve, než se město k jeho odebrání zaváže," napsal právník zastupitelům ještě předtím, než hlasovali. Na jejich rozhodnutí však neměl dostatečný vliv.

Materiál nakonec o pouhé dva hlasy prošel. S tím má však hned několik vlivných politiků problém. Patří mezi ně třeba radní za ČSSD Vítězslav Novohradský.

"Smlouva není vyvážená od samého začátku, činnost klubu není kontrolovatelná menším akcionářem, dozorčí rada po celá léta neplní svoji funkci. Je hrozně nezodpovědné sypat peníze do podniku, jehož chod nemohu ovlivnit," uvedl politik ke smlouvě, ve které se město třeba uvolilo rozložit mnohamilionový dluh hokejistů za halu na 44 měsíců.

Jedni tvrdí, že klub zachránili, jiní že ho potopili

Ti politici, kteří nakonec pro návrh, který také snímá z klubu povinnost splácet dostavbu západní tribuny, ruku zvedli, se hájí tím, že prostě museli zachránit klub.

"Stáli jsme nad propastí. Hrálo se o další existenci klubu. Něco jsme prostě udělat museli. Na druhou stranu třeba s placením garance za licenci mám také problém," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který už na jednání zastupitelstva uvedl, že případná zakázaná podpora je problémem příjemce.

S tím ovšem nesouhlasí další právník Libor Malý, podle kterého je to přesně naopak. Navíc dodává, že svým rozhodnutím politici možná klubu fatálně ublížili.

Co město odhlasovalo pro klub

1. Základní kapitál klubu bude zvýšen o částku pět milionů v poměru akciových podílů. Radnice zaplatí 1,7 milionů korun.

2. Nájemné za halu bude sníženo o částku 4,5 milionu korun ročně. Město tak klubu odpouští splácení dostavby západní tribuny, ke které se vedení hokeje zavázalo.

3. Město uzavře s klubem čtyřletou reklamní smlouvu s ročním plněním ve výši 4 milionů.

4. I v roce 2014 Služby města složí do banky sedm milionů jako garanci za extraligovou licenci.

5. Závazky klubu vůči Rozvojovému fondu Pardubice (majitel haly) v předpokládané výši maximálně 22 milionů budou řešeny dvěma novými splátkovými kalendáři na období maximálně 44 měsíců.

"Jistě jste si plně vědomi i toho, že v daném případě se nelze schovat ani za ustanovení upravující podporu de minimis, neboť klub je tzv. ´podnikem v potížích´ a takovému podniku se nesmí poskytnout vůbec žádná podpora," píše radním města Malý, který dokonce požaduje po politicích, aby už na úterním zasedání zastupitelstva své rozhodnutí vzali zpět.

"Věřím, že pro klub bude podstatně lepší najít právně bezpečné řešení současné situace - jsem si jist, že taková řešení existují a že se rádi odkloníte od nezákonných postupů, které mohou mít nepříznivé důsledky. V tuto chvíli je ještě čas odvrátit zánik hokeje v Pardubicích, i když pondělní usnesení zastupitelstva tento konec velmi přiblížilo," uvedl Malý.

Jeho silná slova ovšem potvrzuje i právník Kulhánek, který zastupitelům také schválení materiálu nedoporučil.

"Vzhledem ke všemu právě uvedenému, jakož i zásadním rizikům, které z uvedeného vyplývají, nelze doporučit schválení návrhu stabilizace v podobě, ve které je předkládán, když některé z bodů jsou v rozporu s platnými a účinnými předpisy," napsal v závěru svého materiálu.

Pokud někdo podá trestní oznámení, bude zle

Jenže politici zřejmě nic takového neučiní. Nemají k tomu totiž žádný důvod. Celý problém s finanční podporou klubu by totiž vypukl až ve chvíli, kdy by někdo podal trestní oznámení.

"Přesně tak to je. Dokud se tak nestane, tak je to jenom názor právníků. V opačném případě by však město mohlo mít vážný problém. I proto jsem pro návrh nehlasoval," uvedl šéf pardubických zastupitelů za ČSSD Jakub Rychtecký.

Obsáhlou právnickou analýzu si může přečíst každý, kdo o to má zájem. Rozčílení radního Novohradského totiž bylo tak velké, že ji vyvěsil na svou facebookovou stránku.

"Je to agonie, připadám si, že si pár lidí udělalo a dělá z města dojnou krávu. Analýzu, která ukazuje, že nový vztah nic pro město nepřináší, si každý čtenář může přečíst a udělat závěr sám," dodal Novohradský, jehož ČSSD je součástí radniční koalice primátorky Štěpánky Fraňkové. Ta ovšem návrh, jak pomoci hokeji, prohlasovala hlavně díky opozičním hlasům z ODS a KSČM.

,