Polička

Polička | foto: iDNES.cz

Výzkumníci označili Poličku za nejpřívětivější město pro podnikatele

  • 1
Mnoho velkých zaměstnavatelů, nízké ceny bytů, podpora veřejné dopravy a slušný objem získaných dotací z EU. To jsou hlavní důvody, proč se podnikatelsky nejpřívětivějším místem pardubického regionu stala Polička. Ukázal to výzkum Město pro byznys zpracovaný agenturou Datank.

Ta již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky.

„Velkým investorům musíme vycházet vstříc, protože dnes si velcí investoři podmínky diktují. Když jim nenabídneme požadované podmínky, odejdou jinam. V současné době u nás staví další velký investor, který přinese do obce dalších 150 pracovních míst,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Naopak na posledním místě je mezi 15 zkoumanými městy z Pardubického kraje dosti překvapivě Česká Třebová.

„Zaostává hlavně v objektivních podmínkách pro podnikání. V podílu podnikatelů je předposlední a počet ekonomických subjektů roste také spíše pomaleji ve srovnání s ostatními městy. Česká Třebová má znečištěné ovzduší a v rámci kraje spíše vyšší ceny stavebních pozemků a bytů. Nezaměstnanost patří v rámci kraje také k těm vyšším,“ uvedla mluvčí agentury Kristína Dobešová.

„Nevím jak na tyto výsledky agentura přišla, nikdo se nás na nic neptal. Už před pár lety jsem se zařekl, že se tímto průzkumem nebudeme zabývat. Informace o znečištěném ovzduší jsou totálním nesmyslem, ceny stavebních pozemků patří k nejnižším v kraji, přicházejí k nám větší zaměstnavatelé a není to jen Metrans. Vyšší nezaměstnanost ve městě a blízkém okolí pak způsobuje tisícovka Romů, s tím se nic nenadělá,“ reagoval českotřebovský Jaroslav Zedník.

Polička se úplně zbavila dluhů

Podobně s rezervou bere tento výzkum řada radnic, zvláště když se kritéria mění, což způsobuje každoroční skoky nahoru či propady v pořadí měst. Jestliže se například v roce 2012 stala podnikatelsky nejpřívětivějším městem celé České republiky Přelouč, pak letos se umístila v kraji na desátém místě.

Metodika hodnocení Datanku je založena na vyhodnocení 17 kritérií z oblasti podnikatelského prostředí a 17 z oblasti přístupu veřejné správy.

Polička je například druhá v podpoře veřejné dopravy, v nákladech na dluhovou službu třetí. Městu se postupně, v průběhu několika let, podařilo úplně zbavit dluhů.

„Opatrně utrácíme a to jenom ty peníze, které máme. Před dvanácti lety mělo město dluh 105 milionů. Dnes nedluží ani korunu,“ řekl Jaroslav Martinů. Polička je na druhém místě v kraji v získávání prostředků z fondů Evropské unie na jednoho obyvatele. Podobně jako Českou Třebovou však Poličku trápí úbytek obyvatel.

Hlinsko na druhé příčce má druhý nejvyšší podíl podnikatelů v kraji a ti mohou těžit z nejnižší ceny bytů a čtvrté nejnižší ceny stavebních pozemků v kraji. Třetí Pardubice mají jako velké město nejvyšší podíl firem a leží v blízkosti dálnice. K dobrému výsledku městu pomohlo především hospodaření radnice. Rychlost, vstřícnost a kvalita odpovědi vynesla pardubickému živnostenskému úřadu první místo v testu elektronické komunikace. Radnice nastavila nízké poplatky rekreační, z ubytovací kapacity a ze vstupného.

Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání a poskytnout zpětnou vazbu radnicím.