Podomní prodejci využívají k výběru klientů i databáze energetických firem...

Podomní prodejci využívají k výběru klientů i databáze energetických firem (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

„Levnější“ energie i pojištění. Šmejdi se i přes zákazy nevzdávají

  • 2
Přestože ve většině měst a obcí platí zákaz podomního prodeje, ne všichni se tím řídí. V Pardubickém kraji se objevily další případy takzvaných šmejdů, kteří se pomocí klamavých technik i psychického nátlaku snaží lidem vnutit své produkty.

Levnější energie patří mezi nejčastější nabídky podomních obchodníků a právě takový případ se nyní objevil i v Přelouči.

„Hlídka Městské policie Přelouč přijala oznámení obyvatelky města, že jí neznámý muž nabízel u domu levnější energii. Muže strážníci dohledali a přestupek, kterého se dopustil tím, že porušil nařízení obce o zákazu podomního prodeje, vyřídili na místě,“ uvedl velitel přeloučské policie Leoš Slavík.

U podomních obchodníků ale nehrozí pouze nebezpečí nevýhodné koupě zboží či služeb. „V horším případě ani nemusí jít o prodejce, ale o podvodníky, kteří se pod různou záminkou vetřou do bytu a zde něco odcizí. Jsou známé i případy, že dojde k násilí,“ řekl Slavík.

Není to přitom tak dlouho, co se Přelouč musela potýkat s jiným, neobvyklejším útokem podomních obchodníků. V březnu se zde totiž objevili prodejci, kteří nabízeli údajné zabezpečení bytů a neprávem se přitom zaštiťovali svolením od městské policie i ministerstva vnitra.

„Městská policie Přelouč ani ministerstvo vnitra neměly s touto akcí nic společného, což jsme si na ministerstvu hned ověřili. Byl to jen další podvod, kterým se ‚šmejdi‘ snaží z lidí dostat peníze,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Podomní prodejci nabízeli „bezpečné dveře“. Už samotný název produktu je zarážející, nebylo přesně formulováno, o co šlo.

Zákaz se porušuje i jinde

S podomními obchodníky se musejí potýkat i další města. V Chrudimi se nejčastěji jedná o zástupce společností, kteří nabízejí „výhodnější“ ceny energií.

„Tito prodejci se často chovají arogantně a neodbytně, přestože oslovený člověk nemá o jejich služby vůbec zájem. O výskytu podomních prodejců na území města se městská policie dozví nejčastěji z telefonických oznámení od obyvatel, kteří byli třeba sami těmito prodejci osloveni, nebo zpozorují pohyb takových lidí v okolí svého domu. Při kontaktu se strážníkem podomní prodejci vystupují suverénně a ohánějí se právníky,“ uvedl zástupce vrchního strážníka chrudimské policie Pavel Hromádko.

V takovém případě je pro městskou policii velice důležité svědectví lidí, které prodejci oslovili. To však bývá často problém, protože tito lidé mnohdy svědčit nechtějí a mají strach.

„Druhou skupinou, která se dopouští nezákonného prodeje, jsou lidé, kteří přijedou v luxusním automobilu se slovenskou registrační značkou, přičemž osádku vozidla často tvoří příslušníci jedné rodiny. Vystoupí u supermarketu, proběhnou parkoviště a snaží se i agresivním způsobem prodat přítomným lidem zaručeně značkové hodinky nebo parfémy za výhodné ceny,“ řekl Hromádko.

V Pardubicích letos strážníci zatím přijali 22 oznámení o podomním prodeji, v loňském roce to bylo 34 oznámení a v roce předchozím 14 oznámení.

„Případy podomního, ale i pochůzkového prodeje se ale objevují stále, nicméně je zřejmé, že díky osvětě si lidé zvykli nabídky odmítat a na pohyb podezřelých lidí ve svém okolí upozorňovat policii. Ta vyjíždí neprodleně na místo a případy s přestupci řeší. Pokud jim prokáže porušení Tržního řádu, čeká prodejce správní řízení a pokuta až 200 tisíc korun,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

Pardubice přitom už na podzim 2013 přijaly novelu tržního řádu, která má obyvatele chránit před nekalými praktikami různých nepoctivců. Tržní řád zakazuje podomní prodej na území celého města.

Také v Ústí nad Orlicí platí od roku 2013 nový tržní řád, který zakázal podomním prodejcům nabízet jejich služby či produkty. Obyvatelé si tu totiž často stěžovali na obchodníky, kteří se jim pokoušeli nabízet „levnější“ energie nebo „výhodnější“ zdravotní pojištění.

„Toto opatření umožnilo městské policii účinně řešit stížnosti občanů a každý přijatý podnět byl s podomními prodejci ihned řešen jako přestupek. Od nabytí účinnosti tržního řádu se počty přestupků evidovaných městskou policií neustále snižují,“ uvedl za orlickoústeckou policii Martin Faltus.