Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

„Šmejdi“ nabízejí lidem bezpečné dveře. Volejte strážníky, radí město

  • 12
Podomní prodej nezastavily ani zákazy platící ve většině měst. V Přelouči na Pardubicku prodejci nabízejí údajné zabezpečování bytů a zaštiťují se přitom svolením od městské policie i ministerstva vnitra. Neprávem.

„Městská policie Přelouč ani ministerstvo vnitra nemají s touto akcí nic společného, což jsme si na ministerstvu hned ověřili. Je to jen další podvod, kterým se ‚šmejdi‘ snaží z lidí dostat peníze,“ uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Podomní prodejci nabízejí „bezpečné dveře“. Už samotný název produktu je přitom zarážející.

„Není přesně formulováno, o co jde. Lidé si mysleli, že si takto mohou pořídit dveře, které odolají vloupání nebo třeba požáru. I to je klamání veřejnosti,“ uvedla Burešová.

Doporučuje proto, aby lidé nepouštěli prodejce do bytů a nesjednávali si s nimi schůzky. Zároveň je potřeba, aby informovali policii nebo strážníky.

S podomním obchodem mají problémy i další města. V Pardubicích se jen za posledních 14 dní objevily dva případy prodejců energií. Právě v jejich případě si lidé nejčastěji stěžují na klamavé praktiky a využití psychického nátlaku.

„Prodejci energií jsou nejčastějšími případy podomního obchodu v Pardubicích. Podomní prodej je tu samozřejmě zakázán, informujeme o něm obyvatele prostřednictvím internetových stránek a Radničního zpravodaje,“ řekl mluvčí pardubické radnice Radim Jelínek.

V dalších městech se prodejci objevují již jen zřídka

S prodejci, kteří nabízejí „výhodné“ ceny energií, se v minulosti setkávali i obyvatelé Svitav.

„V současné době s podomními obchodníky žádné větší problémy nemáme, ale občas se tu samozřejmě někdo takový objeví. Většinou se jedná o prodejce energií nebo lidi, kteří nabízejí nové mobilní tarify či poskytnutí půjček. Tyto informace jsme prezentovali veřejnosti a vyzýváme obyvatele, aby v případě, že se s něčím takovým setkají, podali hlášení na policii,“ uvedl starosta Svitav David Šimek.

Naopak v Chrudimi se v poslední době s tímto problémem nesetkávají. „Ve městě se pracuje se seniory tak, aby věděli, co mají v takové situaci dělat. Kulturní centrum uspořádalo i speciální zájezd, kde je o této problematice informovalo,“ řekla mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová.

Za porušení zákazu podomního prodeje hrozí fyzickým osobám pokuta ve výši až 30 tisíc korun. Pokud by byla pokutována firma, která podomní prodejce posílá, tedy právnická osoba, mohla by se pokuta vyšplhat až na 200 tisíc korun. Prodejci však stále přicházejí s novými triky a jen málokdy se je podaří přistihnout při činu. A velká část případů navíc ani není nahlášena.