Třebaže poslední volby v Pardubicích s převahou vyhrálo ANO vedené Martinem Charvátem (vlevo), o post primátora pro svého lídra Vladimíra Ningera (vpravo) si řekla ČSSD.

Třebaže poslední volby v Pardubicích s převahou vyhrálo ANO vedené Martinem Charvátem (vlevo), o post primátora pro svého lídra Vladimíra Ningera (vpravo) si řekla ČSSD. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pardubický radní za ČSSD Vladimír Ninger nechce v Česku „černoušky“

  • 141
Když se v půlce července v pardubickém letním kině promítal film Daleko za sluncem o zdravotníkovi Aleši Bártovi, na konci projekce se u diváků objevil nevšední mix emocí. Řada z nich plakala, ale zároveň tleskala a aplaudovala rodákovi z Pardubic za to, jak pomáhá léčit zubožené lidi v zapomenuté části Keni. Ale ne všichni.

Někteří činnost mladého muže, který s sebou do Afriky vozí i další české doktory, nekvitovali s povděkem. Poměrně překvapivě zazněla nejtvrdší kritika od radního a kandidáta ČSSD na post primátora Pardubic Vladimíra Ningera.

„Je jistě prima pomáhat černouškům, aby jich potom 5000 denně přeplulo Středozemní moře a zaplavili Evropu pod vlivem idejí, které jsme jim tam zavlekli a kterými jsme jim zničili jejich do té doby šťastný život (misionáři počínaje a moderními zlatokopy konče). Dobro má konat každý a to nejlépe doma. Raději pomoci starým a nemohoucím u nás doma,“ uvedl na oficiálním facebookovém profilu letního kina Ninger.

Jeho zakladatel Jan Motyčka vcelku rychle příspěvek smazal. Ale právě zdravotník Bárta ho sdílel na svém profilu a tím ho zveřejnil.

„Z Vašeho textu trochu cítím myšlenku, že kdybychom v naší nemocnici Itibo v Keni nepomáhali místním lidem, nezmírňovali jejich utrpení a bolest při onemocněních, která jsou pro oblast rovníkové Afriky typická, tak by jich denně nepřiplouvalo 5000 a nezaplavovalo Evropu. Pane doktore, můžete mi věřit, že ani jeden, jak Vy říkáte ‚černoušek‘, my zase říkáme, naši lidé z Itiba, nepřeplaval Středozemní moře a nezaplavil Evropu,“ uvedl poté na svém profilu Aleš Bárta.

Mínění radního se míjí s názorem jeho stranického šéfa

Není překvapení, že postoj politika většina přispívatelů do následné diskuse tvrdě odsoudila. Kritika byla tvrdší o to, že Ninger je sám doktor a dlouhé roky vedl třeba chrudimskou nemocnici. 

„Pane doktore Ningere, jsem moc rád, že se věnujete politice. Bude to lepší pro populistickou politiku, než pro plnění přísahy, kterou jste jako lékař kdysi složil. Neznám vás osobně a jsem rád. Z vašeho příspěvku je jasné, že nerozumíte ani epidemiologii, ani geografii, ani lidskosti,“ uvedl například lékař Viktor Korček.

Sám Ninger, který se ani před volbami nijak zásadně mediálně neprojevoval, a to i přesto, že kandidoval na primátora, přiznává, že nepoužil úplně vhodná slova.

„Asi tam zaznělo více než muselo,“ uvedl Ninger, který prý chtěl jen upozornit na to, že Česká republika má svých problémů dost a že proto je lepší pomáhat doma. „Chtěl jsem hlavně poukázat na to, že i my tady máme hodně nemocných především starých lidí, kteří potřebují pomoc, kteří jsou sami a opuštění,“ uvedl Ninger.

Vyjádření Ningera je navíc v rozporu s politikou jeho stranického šéfa a premiéra Bohuslava Sobotky. Ten má jasno. Pokud se dá nějak zastavit uprchlická krize, tak je to účinnou pomocí v Africe nebo na Blízkém východě, odkud lidé nejvíce do Evropy prchají.

„My jsme připraveni jako Česká republika podpořit všechna opatření, která za prvé povedou ke stabilizaci v těch zemích, odkud uprchlíci proudí. Nejlepší pomoc je pomoc lidem na místě, to znamená, aby mohli zůstat v regionu, kde se narodili, a žít,“ uvedl už několikrát premiér.

Ovšem s tímto názorem Ninger nesouhlasí. „Mám skutečně pocit. že ti lidé v Africe si žili relativně spokojeně, ale pak se začali dozvídat, že někde je to o dost lepší a mají tak motivaci opouštět své domovy, což by je dříve zřejmě ani nenapadlo,“ dodal Ninger.