Miroslav Hanč s medvědem, který mu přinesl oplétačky s úřady. | foto: Miroslav Hanč ml.

Vycpaného medvěda jsem koupil v dobré víře, brání se majitel hospody

  • 150
Na ten den majitel litomyšlské Restaurace U Medvěda Miroslav Hanč asi nikdy nezapomene. Cítil se, jako kdyby se kalendář posunul o několik desetiletí zpátky. Návštěvníci se ohlásili jako kontrola celníků. A strávili v podniku několik hodin. Jen kvůli dekoraci medvěda baribala.

"Přišli zřejmě na udání, nekontrolovali kolky cigaret ani alkoholu. Všech pět celníků a úředníků, z toho dva s pistolemi, zajímala jen stará vycpanina medvěda. S jejich povýšeneckým chováním jsem se vrátil do komunistických časů. Jako by neměli jiné větší problémy, než je starý medvěd, kterého jsem neupytlačil a je v republice už mnoho let," řekl Miroslav Hanč, který restauraci vlastní se svou rodinou.

Kontroloři přijeli dvěma auty a potom objednali třetí na převoz medvěda, kterého chtěli hned zabavit. Marně vyžadovali doklad o koupi, majitel vycpaninu koupil bez potvrzení. Zákrok trval téměř čtyři hodiny.

"Bylo to za plného provozu, ostuda jak barák, jsme maloměsto, všichni mluví o tom, že Hanč propašoval do restaurace medvěda. Byla to i mezinárodní ostuda, podivovala se tomu i skupina anglických hostů. Přitom jsme k medvědovi přišli jako slepí k houslím, nevidím důvod, proč bychom měli platit jedenapůlmilionovou pokutu, o které mluví celníci," říká majitel restaurace.

Ten dokonce hovoří o této události jako o "zvůli" Celního úřadu.

"Medvěd je chráněný úmluvou CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Majitel medvěda na výzvu nepředložil doklady o jeho původu, jak ukládá zákon, celníci proto exponát zadrželi," uvedl mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Nejsme žádní kriminálníci, říká majitel vycpaniny

Majitel medvěda však vidí práci celníků a inspektorů z jiného úhlu. "Hledají činnosti pro své ochranáře a jejich jednání je tragické. Stáli tam s pistolemi a vypadalo to, že jsme největší kriminálníci. Přitom se zakládáme si na tom, jak jsme slušná hospoda," dodal.

Vycpaného medvěda podle svých slov zakoupil před dvěma lety, nabídla ho majitelka plzeňské restaurace končící svoji činnost. Ta ho měla kolem pěti let, předtím ho plzeňská restaurace koupila „od nějakého pána z Prahy“.

Doklad o koupi za 30 tisíc korun nemá ani poslední litomyšlský majitel vycpaniny, ani předchozí plzeňská majitelka. Ta si nevzpomíná na jméno muže z Prahy, ale ví, že si huňáče v Americe zaplatil, zastřelil, dovezl ho do Prahy a že ho to stálo hodně peněz. Před prodejem ho měl doma.

"Takže je to medvěd cestovatel. Proto nechápu, proč by měla hrozit pokuta mně, který ho koupil v dobré víře. A jestliže platí nějaký zákon o obchodu se zvířaty od roku 2004, tak podle mě je medvěd mnohem starší, určitě by to prokázala expertíza," řekl Miroslav Hanč.

Restauraci pojmenovali podle mercedesu, ne podle huňáče

Paradoxem je, že Restaurace U Medvěda, v níž celníci nakonec zadržený exponát v péči majitele do vyřešení případu ponechali, nemá svůj název odvozen ani od živého či vycpaného medvěda.

Získala ho podle "medvěda" jako slangového výraz pro auto značky Mercedes. Ten v těchto místech stával proto, že jeho majitel už léta pracuje pro tuto automobilku.

"Samozřejmě jsem kontaktoval právníka z Prahy, nenechám si to od celníků líbit," dodal rozezlený Miroslav Hanč.

Mluvčí Celního úřadu Václav Kánský se nechce k chování kontrolorů v Litomyšli vyjadřovat, nebyl u toho. Ale zdůrazňuje, že celníci jsou jen orgánem, který když má podezření, že je zboží chráněno úmluvou CITES, kontaktuje Českou inspekci životního prostředí.

"Ta zvíře posoudí a vede - i v tomto případě - další řízení s majitelem. Celní správa jen zadržela exponát a předala řízení inspekci. Ta bude případně sankcionovat. My netrestáme," dodal Václav Kánský.