Jaroslav Deml

Jaroslav Deml | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Podávání ruky bez úspěchu omrzí, říká primátor Deml o pádu pardubické ODS

  • 3
Spory mezi končícím pardubickým primátorem Jaroslavem Demlem a zbytkem zdejší ODS jsou už dlouho známy. Teď mohou obě strany přemýšlet, nakolik zavinily pád strany v krajském městě do opozice. Deml v bilančním rozhovoru pro MF DNES říká, že se spolustraníky bojoval hned po nástupu do funkce.

Došlo to tak daleko, že Deml před letošními volbami podpořil konkurenční kandidátku na svůj post. On sám už nekandidoval a ve funkci pozítří končí. Důvodů, proč neměl na růžích ustláno, bylo podle něj víc.

První se jmenuje Jiří Stříteský, který i přes zisk postu senátora v roce 2006 neúspěšně usiloval o obhajobu primátorského řetězu.

"Jiří Stříteský jako můj předchůdce má v sobě velmi silně zakořeněný pocit, že jsem ho před čtyřmi roky připravil o židli. Musím říci, že jsem se snažil několikrát s ním navázat kontakt. Bohužel to nikdy nedopadlo. Když neustále podáváte ruku a ona není nikdy přijata, tak ztrácíte chuť v tom pokračovat," říká Jaroslav Deml.

Sám primátor dělal také chyby

Už tak složitou situaci si navíc velmi rychle ztížil sám. Hned z kraje volebního období totiž začal mluvit o ořezání městských obvodů, a tak se proti němu postavili vlivní starostové malých radnic.

Čtěte v pondělní MF DNES: Co se dělo v zákulisí pardubické ODS? Proč jsou to podle Demla mafiánské praktiky? Otevřený rozhovor s končícím primátorem.

.

"Existovalo silné křídlo starostů spolustraníků, které chtělo své pozice na městských obvodech posilovat. Slova o veřejné správě blíže k lidu, ať to stojí, co to stojí, mi stále znějí v uších. Přitom je nutné šetřit a veřejnou správu spíše centralizovat," uvedl Deml.

Aby toho nebylo málo, primátor se nemohl opřít ani o své náměstky zvolené za ODS. Jan Kislinger musel radnici opustit poté, co zmanipuloval výběrové řízení, Alexandr Krejčíř zase prý dlouhodobě stál o Demlův post.

"Od samého začátku svého primátorování jsem byl v politicky složité situaci. Velký vliv na to měl zmíněný vztah se senátorem, navíc mým prvním náměstkem byl můj hlavní konkurent, který dlouhodobě usiloval o post primátora. Naše spolupráce tak nebyla vůbec ideální," uvedl Jaroslav Deml v otevřeném rozhovoru pro MF DNES.

Sám Krejčíř to samozřejmě už dlouho vidí opačně. Když Deml před komunálními volbami nepodpořil jeho, ale náměstkyni Štěpánku Fraňkovou se Sdružení pro Pardubice, neskrýval rozčarování. (o Demlově medvědí službě čtěte zde)

"Vypadá to, že jsme na radnici měli jenom jednoho náměstka," konstatoval ironicky a dodal, že je z Demlova přístupu zklamaný. I proto, že primátor nepodpořil Stříteského v senátním boji. Krejčířova ODS nakonec končí po 16 letech vládnutí v opozici, Stříteský se do Senátu znovu nedostal.

Demlovo období bylo nejdivočejší

Nikdy v historii se na pardubické radnici neřešilo tolik průšvihů jako v posledních čtyřech letech. Hned v březnu 2007 se rozpadla vládnoucí koalice. Mohl za to anonymní inzerát, který z pohledu ČSSD popisoval praktiky vládnoucí ODS.

"Inzerát hrubě, naprosto brutálně napadl ODS. Sociální demokraté se od něj jednoznačně nedistancovali a neoznačili viníka. Koaliční spolupráce je s nimi proto vyloučená," komentoval to tehdy Deml.

Jen o pár měsíců později bylo na radnici opět rušno. V červnu někdo přímo před domem primátora zapálil auto jeho manželky. "Byla to těžká chvíle. Občas se mi ten hrozný obraz objeví před očima," říká končící primátor.

Zničený interiér vozuZničený interiér vozu

Zničený vůz Demlovy manželky, 11. června 2007

A hned to samé léto musel čelit podezření z korupce. "Ačkoliv policie uznala moji nevinu a já jsem samozřejmě žádný úplatek nevzal, lidé na vás automaticky koukají jako na hajzla. Presumpce viny prostě funguje," řekl Deml.

Ve druhé půlce volebního období pak řešil spíše přešlapy svých kolegů. V listopadu 2008 se konal výlet deseti zastupitelů na Floridu, kam je pozval hokejový klub za to, že hlasovali pro jeho prodej do rukou Romana Šmidberského.

Loni zase tři zastupitelé cestovali s podnikateli na fotbal do Madridu, což vyvrcholilo odchodem Jaroslava Kňavy a Jana Kislingera z vedení města.

,